„Pasażer ze wschodu” – otwarcie wystawy fotografii Roberta Jodłowskiego

Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Roberta Jodłowskiego „Pasażer ze wschodu”, która odbędzie się w piątek, 5 stycznia 2018 r. o godz. 18.00 w Galerii ART-FOTO Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie. Wstęp wolny.

Robert Jodłowski – Na co dzień nie rozstaje się z kamerą i aparatem. Szczególnie z tą pierwszą, gdyż jako operator od ośmiu lat przygotowuje materiały filmowe dla TVP 3 Katowice. Od niedawna jest także pracownikiem Miejskiej Galerii Sztuki.

To autor obrazu „Haśka. Wspomnienie o…” przygotowanego z okazji 50. rocznicy śmierci Haliny Poświatowskiej, dokumentu zrealizowanego na 40-lecie Miejskiej Galerii Sztuki, a także etiud filmowych dedykowanych m.in. Danielowi Pielusze czy Waldemarowi J. Marszałkowi.

W prywatnym życiu częściej odkłada kamerę i chwyta aparat. Fotograficzną pasję zaszczepił mu ojciec – Sławomir Jodłowski.
Regularnie dokumentuje swoje górskie wyprawy. Zaznacza, że sięgając po sprzęt, nie zależy mu na spektakularności. Nie taki powinien być obraz wyżarty na matrycy fotograficznej. Gdy wyjmuje aparat przy 20 stopniach na minusie, zawsze robi to po coś.
Zamknięte w kadrze zimowe zmagania z tatrzańską naturą złożyły się na wystawę „Czas Czekana”, którą w lutym 2017 r. prezentował w Miejskiej Galerii Sztuki. Podobne klimaty utworzyły również wystawę „Patrz, to do Ciebie”, eksponowaną niedawno w Galerii Wejściówka (prowadzonej przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” i częstochowską „Wyborczą”).

Robert Jodłowski nie fotografuje jedynie w wysokogórskich okolicznościach, obiektyw towarzyszył mu bowiem podczas europejskich podróży po Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Słowenii czy Włoszech. Tam stara się szukać innych pomysłów na sfotografowanie rzeczy oczywistych. Jak sam mówi: robienie zdjęć takich jak wszyscy, jest po prostu bez sensu.