W Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego odbył się Dzień Ekologii. Działania ekologiczne w szkole trwają już od kilku lat. Od roku szkoła współpracuje w ramach projektu z Wydziałem Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej poprzez kształtowanie młodzieży do działań ekologicznych.

– To jest konsekwencja naszych starań od wielu lat czynionych. Szczególnie intensywnie od dwóch lat. Zwłaszcza od momentu, kiedy w ubiegłym roku weszliśmy w projekt zaproponowany przez Politechnikę Częstochowską, szczególnie ze współpracującą z nami dr inż. Renatą Włodarczyk, a także odpowiedzialną za te działania ze strony Politechniki, odpowiedzialną za grant unijny, który jest na ten cel wykorzystany,  prof. dr hab. inż. Małgorzatą Kacprzak, która jest dziekanem Wydziału Infrastruktury i Środowiska. Od ubiegłego roku szczególnie, konsekwentnie włączamy się działania ekologiczne. – mówi Anna Maciejowska, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych.

Działania ekologiczne są przekazywane młodzieży nie tylko teoretycznie, ale i w praktyce. Dla uczniów organizowane są wycieczki m.in. do Centrum Kopernika w Warszawie, gdzie uczą się w praktyce jak dbać o środowisko.

– Ten projekt realizowany z Politechniką Częstochowską jest stymulatorem i konsekwentne w nim jesteśmy. W ramach nauczania nauk przyrodniczych dajemy uczniom różne aspekty wiedzy, czynienia eksperymentów, które mają ich usposobić do świadomości zjawisk przyrodniczych i fizycznych i do właściwego korzystania ze środowiska naturalnego i właściwego dysponowania nim. Konsekwentnie każdy uczeń przechodzi działania laboratoryjne ćwiczenia w miejscach, takich jak Politechnika Częstochowska, obserwatorium astronomiczne czy inne centrale naukowe w Katowicach, w Chorzowie i w Łodzi.
– wyjaśnia Anna Maciejowska.

Dyrektor szkoły podkreśla, że to na pewno nie pierwszy i nie ostatni Dzień Ekologii w szkole.

– Nasze działania zaczęły się od decyzji i prośby o tym, żeby segregować w naszej szkole śmieci, która została podjęta w zeszłym roku. W tym roku pojawiły się w naszej szkole kubły na śmieci, które pomogą segregować nam śmieci. W związku z tym postanowiliśmy też wdrożyć w życie cykl wykładów, prelekcji i innych działań, które pomogą uświadomić nam naszych uczniów i zachęcić ich do działań proekologicznych. – mówi Barbara Cabaj, uczennica Zespołu Szkół Plastycznych.

Na Dzień Ekologii został przygotowany przez uczniów m.in. referat o ekologii w ujęciu biologicznym, zagadnienia ekologiczne w ujęciu fizyki oraz pokaz mody ekologicznej z wykorzystaniem wtórnym tego, co nie powinno zaśmiecać środowiska, a zaproszeni goście wygłosili referaty m.in. prof. dr hab. inż. Małgorzata Kacprzak, dziekan Wydziału Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Uczniowie zapowiadają, że działania proekologiczne będą przez społeczność szkolną nadal prowadzone.

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content