Premiera w teatrze Mickiewicza

W niedzielę 24 marca w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbędzie się premiera spektaklu Bo to Polska właśnie…. Projekt inspirowany motywami dramatu Wesele Stanisława Wyspiańskiego powstał we współpracy z Teatrem Rozrywki RZT Szymaszkowa w Zakopanem.

Zapowiedzią wydarzenia była konferencja prasowa, w której uczestniczyli przedstawiciele zaproszonego teatru. Szczegóły spektaklu.

– Spektakl charakteryzuje się prostotą wyrazu oraz tym, że mieszamy różne formy na scenie. Jest to charakterystyką naszego teatru. Wchodzi tu w rolę nie tylko klasyczna gra aktorska, ponieważ posiadamy tutaj także animacje lalek. Mamy przede wszystkim muzykę na żywo, mamy dwóch wspaniałych muzyków z Krakowa – Magdę i Mateusza Gurgulów. Poza Hanną Zbyryt na scenie będzie również aktorka z Krakowa – Katarzyna Ornatkiewicz, przez co całość stworzy bardzo ciekawy klimat – tłumaczył dyrektor i współtwórca teatru z Zakopanego Stanisław Rzankowski.

Spektakl ma być prezentowany w ramach cyklu Lekcje na temat, stworzonego po spotkaniach przedstawicieli zakopiańskiego teatru z nauczycielami i dyrektorami częstochowskich szkół.

– Pomysł wziął się z zapotrzebowania spektaklu dla młodzieży w Teatrze Adama Mickiewicza. Dyrekcja częstochowskiego teatru przyjechała do Zakopanego, zobaczyła spektakl i wpadliśmy wspólnie na pomysł, aby stworzyć tzw. Lekcje dla młodzieży. Okazało się, że nasz pomysł wszedł w życie z dużym zainteresowaniem, ponieważ z czterech planowanych spektakli pojawiło się łącznie osiem – opowiada współzałożycielka i aktorka Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa Hanna Zbyryt.

Inspiracją do powstania godzinnego spektaklu o najważniejszych postaciach dramatu Wyspiańskiego było Narodowe Czytanie Wesela, które miało miejsce w 2017 roku.

BNO