Razem przez wieki… czyli Dzieje Miasta Częstochowy online

Fot. Radio Fiat

Pamiątki sprzed setek tysięcy lat, biżuteria, naczynia, a nawet szczątki mamuta – to wszystko znajduje się w Muzeum Częstochowskim. Każdy, kto chciałby zobaczyć, jak kiedyś wyglądał teren obecnej Częstochowy, może to zrobić dzisiaj (28 lipca) podczas wirtualnego oprowadzania kuratorskiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18. na facebooku.

Wszystkie relikty przeszłości tworzą wystawę pt. „Dzieje Miasta Częstochowy”, którą można oglądać w muzeum od 2006 roku. Podzielona jest na różne okresy dziejów i stanowi kompendium wiedzy historycznej regionu częstochowskiego. Wirtualne oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w ramach cyklu „Czas na miasto, czas na Muzeum”. O wystawie opowiadać będą: Magdalena Wieczorek-Szmal oraz Małgorzata Szczęsna, która zaprasza na wydarzenie.

– Zapraszam na wirtualne spotkanie z historią pt. „Razem przez wieki…”. Dzisiaj o godz. 18 na facebooku Muzeum Częstochowskiego zostanie udostępnione spotkanie z Magdaleną Wieczorek-Szmal z działu archeologii. Natomiast w piątek o 18. spotkają się Państwo ze mną. Opowiem wiele ciekawych informacji o Częstochowie i okolicach. Oprowadzanie kuratorskie zakończę na wzmiankach z początku XVII w. Dowiecie się Państwo o fałszerstwie i zaginionym dokumencie. Zobaczycie wiele ciekawych muzealiów takich jak np. najstarszy dokument cechowy, skarby monet czy też przedmioty codziennego użytku, które znajdowały się w domach mieszczan i rzemieślników.

Część archeologiczna wystawy, udostępniona dzisiaj (28 lipca), ukazuje pradzieje ziemi częstochowskiej od początków osadnictwa ludzkiego aż po kres starożytności. Wśród najciekawszych eksponatów znajdują się m.in. fragment kości udowej, kość piszczelowa i łopatka mamuta, czaszka i kość niedźwiedzia jaskiniowego czy wyroby krzemienne ze starszej epoki kamienia – paleolitu, pochodzące sprzed 50 tys. lat.

ABK