Samochodem czy komunikacją miejską…

Linie 01

1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych, oraz w święto zmarłych odwiedzimy groby bliskich, przodków lub przyjaciół. Najważniejsze jednak nie jest, czy zapomnimy zapałek, ale czy dotrzemy na miejsce i bezpiecznie wrócimy do domu. We Wszystkich Świętych wprowadzone zostaną czasowe zmiany w ruchu publicznym, na patrole wyjedzie więcej policjantów.

Przybyłem

Częstochowa posiada główne cmentarze – św. Rocha, Kule i na Rakowie, a także pomniejsze nekropolie. W obrębie gminy możemy do nich dotrzeć komunikacją miejską, która w najbliższą sobotę będzie funkcjonować według normalnego, sobotniego rozkładu jazdy.
Dodatkowo uruchomiono cztery linie: nr 90 z Cmentarza Komunalnego do Cmentarza Kule, nr 93 z Cmentarza Komunalnego do ul. Gombrowicza za cmentarzem Kule, nr 94 z Cmentarza Komunalnego na Błeszno oraz nr 97 z Cmentarza Kule na Cmentarz Zacisze przy ul. Piastowskiej. – Kursować będzie 11 dodatkowych autobusów. Każda z linii kursować będzie w godzinach od 9 rano do 17 po południu w odstępach co około trzydzieści minut – zapowiada Tomasz Danek z MPK, który dodaje również, że tych informacji szukać można w Internecie czy telefonicznie w miejskiej dyspozytorni. Ogłoszenia i mapy będą wywieszone w autobusach i tramwajach oraz na części przystanków.
Przy cmentarzach spotkamy zapewne handlarzy. Oby nie był to moment konsternacji, gdy okaże się, że w autobusowym ścisku zapodzialiśmy gdzieś portfel. Pieniądze same nie uciekają.

Zobaczyłem

Zarówno korzystając z autobusu, jak i z samochodu osobowego, przy nekropoliach mogą nas spotkać pewne niespodzianki. Niespodzianki powtarzające się rok rocznie, a mianowicie ograniczenia ruchu, które mają pomagać uniknąć wypadków i zapobiegać zatorom drogowym. Jak pokonać miejski labirynt?
Przy cmentarzu Kule będzie można dojechać na zaplecze nekropolii ul. Rolniczą od strony Dekabrystów, a następnie odjechać przez Promenadę. Natomiast od strony ul. Fieldorfa-Nila będzie możliwe parkowanie od kładki na Promenadzie aż do wejścia głównego na cmentarz. – Strefa między skrzyżowaniem Dekabrystów-Rolnicza a skrzyżowaniem z łącznicą Fieldorfa-Nila i ul. Wały Dwernickiego to będzie strefa zakazu ruchu – uprzedza Marek Lewandowski, kierownik Wydziału Inżynierii Ruchu Drogowego w MZDiT w Częstochowie. Nie inaczej będzie przy cmentarzu św. Rocha: – Odcinek św. Jadwigi między skrzyżowaniem z ul. Wyszyńskiego a skrzyżowaniem z ul. Św. Rocha to będzie odcinek zamknięty dla ruchu – dodaje urzędnik. Wyjątkiem będą autobusy komunikacji publicznej. Pozostali kierujący pojadą ul. Wyszyńskiego w stronę Jasnej Góry.
Na Błesznie oczekiwać trzeba ruchu jednokierunkowego na ul. Bohaterów Katynia aż do skrzyżowania z ul. Bienia, a odcinek ul. Palmowej od skrzyżowania z Bohaterów Katynia w kierunku bramy cmentarza będzie zamknięty dla ruchu. Zmiana nastąpi również na odcinku ul. Piastowskiej na Stradomiu. Od skrzyżowania z Kawodrzańską do skrzyżowania z Przestrzenną ruch będzie kierował się tylko w jedną stronę, na zachód. Dojazd będzie możliwy wyłącznie od strony Stradomia, a odjazd właśnie wyżej wymienioną trasą. Na ul. Białostockiej zostaną wprowadzone ograniczenia parkowania, czyli zakaz zatrzymywania się w otoczeniu przystanków autobusowych. Przy cmentarzu przy ul. Zbawiciela od strony ul. Drzewnej w kierunku cmentarza również pojedziemy tylko w jednym kierunku.
Te zmiany w założeniach będą obowiązywały w sobotę i w niedzielę, a w razie potrzeb mogą zostać wprowadzone już wcześnie rano. Jeśli chodzi o ich zakończenie, funkcjonariusze policji poinformują władze miejskie, czy ruch jest już na tyle niewielki, że organizacja przejazdu może wrócić do normy. Np. w zeszłym roku przy cmentarzu na Błesznie wcześniej niż sądzono zrezygnowano z ruchu jednokierunkowego. Ale zawczasu dokładne godziny można tylko zgadywać.

Zwyciężyłem

Ostatnim stopniem do pokonania jest powrót do domu. Na bardzo prawdopodobne korki, ścisk na parkingach i wrzaskliwość tłumu w dniu zadumy nic nie poradzimy. Zadbać możemy natomiast o własne zdrowie, w czym – chcemy, czy nie chcemy – pomogą nam funkcjonariusze policji. Od 30 października do poniedziałku, 3 listopada, będą uczestniczyć w akcji „Znicz”, cyklicznej akcji zabezpieczania okolic cmentarzy. Policjanci będą m.in. kierować ruchem, a przypomnieć należy, że – zwłaszcza w obliczu zmian w organizacji ruchu – polecenia funkcjonariusza mają priorytet nad znakami drogowymi i sygnalizacją.
Szybkość dostosowana do pogody, pasy, foteliki dla dzieci to elementy bezpiecznej podróży, które zna każdy kierowca. Ale o rozsądku zapominają czasami w dniu Wszystkich Świętych piesi. Niejednemu chodnik myli się z jezdnią. – Warto pamiętać również o tym, żeby nie pozostawiać rzeczy wartościowych w samochodach, dlatego że te, zaparkowane w okolicach cmentarzy, mogą być przedmiotem kradzieży z włamaniem – przypomina Joanna Lazar z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.
Oczywiście przy tym wszystkim wypada przypomnieć, że rok ma 365 dni i nikt jak dotąd nie zabronił nam wspominać bliskich w którykolwiek z nich. Lecz nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy stracili okazję ponarzekać na świąteczny zamęt.

Adam Adilew

Skip to content