Seminarium zaprasza na rekolekcje powołaniowe

Seminarium zaprasza na rekolekcje powołaniowe

Od 17 do 19 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej odbędą się rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej. Ks. Michał Pabiańczyk, ojciec duchowny seminarium mówi, dlaczego warto uczestniczyć w tym czasie.

– Zawsze warto przyjechać na rekolekcje do seminarium. Wielu ludzi dzisiaj poszukuje Boga i chce znaleźć odpowiedź na to, jakie jest ich powołanie. Mówiąc o powołaniu, mamy na myśli przede wszystkim powołanie do świętości, czyli do spotkania Pana Boga i rozmowy z Nim. Później to pytanie dotyczy tego, co konkretnie miałbym robić ziemi – czy mam być mężem, czy księdzem, ale generalnie będzie to zawsze powołanie do świętości. Czy będę realizował się w rodzinie, czy w kapłaństwie, to zawsze to jest to wołanie do tego, aby przyjść bliżej Pana Boga i lepiej Go poznać – stwierdził kapłan. – Te rekolekcje powołaniowe między 17 a 19 stycznia mają na celu spotkanie Pana Boga, pogłębienie swojej wiary, a czy ktoś wybierze drogę kapłaństwa czy życia rodzinnego, to na pewno będzie zawsze dla niego coś dobrego i rozwojowego – podsumował.

Najważniejszym elementem rekolekcji będzie codzienna Eucharystia. Organizatorzy chcą pomóc uczestnikom odkryć w niej obecność samego Boga.

– Centrum naszego życia w ciągu każdego dnia jest Eucharystia. Ten czas rekolekcji będzie podprowadzał uczestników pod spotkanie z samym Panem Bogiem, szczególnie w Eucharystii. Dlatego też moglibyśmy powiedzieć, że tematem przewodnim rekolekcji będzie Eucharystia. Troszkę zadziornie, by zainteresować młodego człowieka, pada takie hasło: czy wiesz co jesz? czy wiesz co spożywasz? Chcemy spytać się tych, którzy przychodzą do kościoła, czy na pewno są świadomi tego, z Kim tak naprawdę mają do czynienia i kogo tak naprawdę spotykają? – powiedział ks. Michał. – Gdyby chrześcijanin odkrył, że to jest rzeczywiście żywy Chrystus, to właściwie to, co by wybrał w ramach czy to powołania rodzinnego, czy kapłańskiego do świętości, to byłaby to na pewno Eucharystia i przyszedłby z całą rodziną, żeby i dzieci mogły poznać Tego, z Kim on się spotyka, Tego, który zupełnie zmienia jego życie. Te rekolekcje mają więc na celu spotkać samego Pana Boga – stwierdził ks. Pabiańczyk.

Program rekolekcji zawiera wiele ciekawych atrakcji. Od zawsze wielką wartością tych rekolekcji jest możliwość bezpośredniego kontaktu i rozmowy z klerykami.

– Pierwszym punktem programu będzie konferencja, przygotowująca do sakramentu spowiedzi św. Każdy będzie mógł skorzystać z tego sakramentu. W tamtym roku okazało się, że to była rzecz bardzo potrzebna, kiedy chłopcy przyjechali i rzeczywiście bardzo dobrze przeżyli ten moment. Oczywiście będzie Msza św. w centrum, na pewno wyjście na Jasną Górę. Chcemy się spotkać razem z Maryją, aby pomodlić się. Każdy z chłopców przywozi też intencje z domu. I oczywiście praca z klerykami – to jest podstawa. Wiemy, że oni czują się w tym, jak w ryba w wodzie i przepadają za tym czasem tej pastoralnej realizacji w ramach spotkania z młodym człowiekiem, więc dla nich samych jest to pewne wyzwanie – stwierdził kapłan.

Żeby wziąć udział w rekolekcjach należy się na nie zapisać telefonicznie lub przez księdza z parafii. Jeśli jednak ktoś będzie chciał zgłosić się w ostatniej chwili lub nie będzie miał wystarczających środków finansowych – jak mówi ks. Michał – nie będzie to problemem.

– Aby zgłosić się na rekolekcje, wystarczy do nas zadzwonić, a nawet – powiedziałbym więcej – wystarczy przyjechać. Czyli nawet jeśli ktoś w ostatnim momencie orientuje się, że chce wziąć udział w rekolekcjach, ale jeszcze się nie zgłosił, to wystarczy żeby po prostu wykręcił nasz numer albo przyjechał w wyznaczonym czasie – powiedział ks. Michał. – Wszystkie potrzebne informacje można przeczytać na naszych stronach internetowych, na stronie archidiecezji i seminarium oraz na fanpage’u na facebooku – dodał. – Koszt rekolekcji to 70 zł, tak jak było od lat. Jeżeli kogoś jednak nie byłoby stać na te rekolekcje i kwota, którą trzeba by było zapłacić, byłaby dla niego przeszkodą, to mówimy, że tej przeszkody nie ma, my sobie z tym poradzimy – podsumował ks. Michał.

Informacje na temat rekolekcji można znaleźć na stronach internetowych seminarium i archidiecezji, na facebooku oraz u duszpasterzy.

Ks. Krzysztof Gryz