„Spełniła się wola Pani Jasnogórskiej…”

Mija 40 lat od pierwszej pielgrzymki papieża świętego Jana Pawła II na Jasną Górę. Od 4 do 6 czerwca 1979 roku Ojciec Święty spędził na Jasnej Górze aż 3 dni i to wtedy powiedział pamiętne słowa, że to „Tu – na Jasnej Górze – zawsze byliśmy wolni”.

Z tej szczególnej okazji jutro w jasnogórskiej Sali Papieskiej odbędzie się promocja dzieła upamiętniającego to ważne dla Polski wydarzenie. Album „Spełniła się wola Pani Jasnogórskiej. Ojciec Święty Jan Paweł II na Jasnej Górze – 1979” to zbiór kilkuset zdjęć autorstwa Zdzisława Sowińskiego, reżysera, operatora filmowego oraz fotografika.

– W tamtym roku o. przeor Marian Waligóra zapytał, czy mam fotografie, za pomocą których można by przypomnieć pierwszą wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w 1979 roku. Tak się składa, że z Jasną Górą jestem bardzo mocno związany (niemalże od dziecka), więc jest to miejsce bardzo mi bliskie. Wyszedłem z założenia, że Ojcu Przeorowi Jasnej Góry się nie odmawia. Czułem jednak pewien niepokój, ponieważ nie byłem pewien, ile zdjęć zachowało mi się przez te 40 lat. Na początku odnalazłem 20 fotografii, jednak było to za mało. Postanowiłem zatem przewertować całe moje opasłe archiwum i okazało się, że ku mojemu zdumieniu fotografii jest znacznie więcej. Co lepsze, znaczna część z nich nigdy nie była publikowana – zdradza artysta Zdzisław Sowiński.

Fotograf wspominał także chwile, w których papież był dla wszystkich dostępny na wyciągnięcie ręki. Dodaje, że to niezapomniane wspomnienia, które towarzyszyły mu podczas kompletowania materiałów do albumu:

– Miałem nieco szczęścia przy tym fotografowaniu, bo przy Ojcu Świętym była ochrona, ale nie było żadnych barierek. Nie było też napięcia, aby przeganiać przybyłych ludzi. Jeśli się ktoś bardzo uparł, to bez większych problemów mógł podejść do papieża. Nikt wówczas nie zakładał, że ktoś chciałby Go zabić, aczkolwiek zawsze się bierze pod uwagę takie okoliczności. Odczułem, że ochrona reagowała przed miłością ludzi do papieża, aby przybyli go przypadkowo nie zadeptali lub nie uszkodzili. Ta pierwsza pielgrzymka znacząco różniła się od późniejszych, w których rygor ochrony był znaczący – dodaje autor albumu.

Start wydarzenia o godzinie 17:00. Spotkanie poprowadzi paulin, o. Michał Legan. Możliwy będzie także zakup albumu.

BNO