Sport, wino i sztuka – takie atrakcje tylko w Olsztynie

W Olsztynie k. Częstochowy dzieje się bardzo wiele, jednak najbliższy weekend będzie szczególnie bogaty w widowiskowe atrakcje. To m.in. za sprawą XXXIV Balonowych Mistrzostw Polski.

O tym wydarzeniu rozmawialiśmy z wójtem gminy Olsztyn Tomaszem Kucharskim:

– To niebywała atrakcja widokowa. Wczoraj widziałem start prawie 30 balonów. Polecam taki widok każdemu. Jeżeli warunki pogodowe pozwolą, to dzisiaj (20 lipca) uczestnicy mistrzostw wystartują z Olsztyna. Organizujemy tę imprezę po raz pierwszy i dopiero poznajemy temat baloniarstwa, ale w przyszłym roku również chcielibyśmy aplikować o organizację mistrzostw. Nawiązaliśmy kontakty ze specjalistami i rozważamy nawet w przyszłości zorganizowanie mistrzostw świata.

Jednym z uczestników Balonowych Mistrzostw Polski jest Bartosz Nowakowski pilotujący balon Anwil. Z zawodnikiem rozmawialiśmy na półmetku drugiego dnia rywalizacji:

– Jesteśmy po dwóch z sześciu zaplanowanych lotów. Większość widzów uważa, że w baloniarstwie celem jest jak najwyższy lub jak najdalszy lot. Chciałem rozwiać te opinie. Tu chodzi o latanie precyzyjne. Szukamy takich kierunków wiatru na różnych wysokościach, żeby dotrzeć do wyznaczonego celu. Teren wokół Olsztyna sprzyja baloniarstwu. Wraz ze wzrostem wysokości kierunek wiatru znacznie skręca w prawo. To pozwala na precyzyjne planowanie trasy.

Imprezą towarzyszącą Balonowym Mistrzostwom Polski jest konkurs fotograficzny Balonowa Jura. W sobotę i niedzielę odbędzie się także III Jurajski Festiwal Sztuki i Wina, który zapowiada się równie pasjonująco.

W najbliższy weekend w Olsztynie nie może więc zabraknąć sympatyków baloniarstwa, wielbicieli szeroko pojętej sztuki i koneserów wina.

MO