Świat wycinanek Kazimiery Balcerzak

Fot. Radio Fiat

Muzeum Częstochowskie zaprasza na otwarcie wystawy Kazimiery Balcerzak. Od 7 sierpnia w gmachu Zagrody Włościańskiej Parku Staszica będzie można zobaczyć 40 wycinanek przedstawiających różne wydarzenia historyczne i zwyczaje ludowe. Początek wernisażu o godz. 18.

Kazimiera Balcerzak to  mistrzyni wycinania drobnych elementów, idealnie wkomponowanych w całość. Od 13 lat bierze udział w targach ludowych, warsztatach i konkursach. W 2012 roku otrzymała I nagrodę w V Konkursie Sztuki Ludowej „Wycinanki niezaplanowane…”, organizowanym przez Muzeum Częstochowskie. Prace Kazimiery Balcerzak prezentowane są również w projekcie Muzeum Częstochowskiego „Podróże wycinek”. W swojej najnowszej wystawie, na wycinankach, artystka prezentuje dzieje historii, tradycji i kultury polskiej. Więcej na ten temat mówi Agnieszka Ciuk-Koćwin z Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego.

– Częściowo są to tradycyjne, sieradzkie wycinanki. Pani Kazimiera wypracowała sobie swój styl. W formy tradycyjne wpisuje obrazy wydarzeń historycznych niezwiązanych ze sztuką ludową. Zobaczyć możemy np. wycinankę związaną z odzyskaniem niepodległości czy poświęconą Bitwie Warszawskiej, której niedługo będziemy obchodzić setną rocznicę. Artystka czerpie też inspiracje ze świąt. Pokazuje sceny biblijne czy też obrzędy wielkanocne. Tematyka jej twórczości jest bardzo bogata, co chcemy pokazać na wystawie.

Z powodu epidemii otwarcie wystawy Kazimiery Balcerzak odbędzie się w plenerze. Następnie będzie można wejść do budynku Zagrody Włościańskiej i zobaczyć wycinanki. Muzeum Częstochowskie przypomina o noszeniu maseczek i zachowania dystansu społecznego. Wystawa prezentowana będzie od 7 sierpnia do 27 września.

ABK