W muzeum o przedwojennych scenach teatralnych

Muzeum Częstochowskie zaprasza na podróż w czasie. „Gwiazdy i amatorkikobiety na przedwojennych scenach częstochowskich” tak brzmi tytuł prelekcji, która odbędzie się 16 lutego. Wykład poprowadzi dr Agnieszka Pobratyn z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Spotkanie poświęcone będzie tematowi aktorek występujących przed lokalną publicznością w okresie przedwojennym.

Spotkanie zostanie zorganizowane w ramach cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Częstochowskie dotyczących kobiet działających w różnych aspektach działalności kulturalnej w Częstochowie.

– Mnie przypadło w udziale opowiedzieć trochę o aktorkach, które występowały w Częstochowie. Wybrałam sobie tak trochę może z różnych biegunów, bo gwiazdy, czyli te najbardziej rozpoznawalne nazwiska, ale też amatorki, które tu w licznych zespołach działały, przygotowywały przedstawienia i robiły bardzo dużo, by tę kulturę teatralną w Częstochowie upowszechniać – mówi dr Agnieszka Pobratyn.

W czasie spotkania zostaną przybliżone sylwetki m.in. Gabrieli Zapolskiej, Adolfiny Zimajer, Michaliny Łaskiej, Marii Przybyłko-Potockiej, Wandy Siemaszkowej, Lucyny Messal, Hanny Ceranki, Haliny Gallowej, Iny Benity.

– To są aktorki, które są najbardziej rozpoznawalne dla tamtego okresu. Warto pamiętać, że kiedyś zachwycano się tymi aktorkami, one były tymi topowymi, które budziły zachwyt – zaznacza dr Pobratyn.

Początek spotkania o godzinie 16.

PG