Wielkopostne akcje Caritas

Czas Wielkiego Postu to dla chrześcijan czas intensywnej pracy duchowej. Ważnymi jej aspektami są: modlitwa, post i jałmużna.

Częstochowska Caritas zaprasza w tym okresie do składania daru z samego siebie. Tegoroczna akcja „Jałmużna Wielkopostna” wystartowała w Środę Popielcową. O tej i innych inicjatywach mówi wicedyrektor Caritas, ks. Paweł Dzierzkowski:

Jako Caritas szukamy różnego rodzaju pomysłów, poprzez które możemy pomagać. Jednym z nich jest „Jałmużna Wielkopostna”, te skarbonki, które trafiły już do parafii. Można je zabrać i odmawiając sobie czegoś, odkładać pieniądze na rzecz osób starszych. Hasło tegorocznej akcji to „Dar Juniora dla Seniora”. W wielkim Poście chcemy skupić się na osobach starszych. Widzimy, że społeczeństwo się starzeje i chcemy wychodzić na przeciw temu problemowi, który występuje, jednocześnie podkreślając to, o czym nam mocno przypomina papież Franciszek – jak ważne są w społeczeństwie i rodzinie osoby starsze. Nasza główna akcja wielkopostna, która idzie przez parafie naszej archidiecezji, jak i również można zakupić w naszym Centrum Wolontariatu i Administracji, świece wielkanocne. Koszt takiej świecy to 10 złotych. Taką świecę możemy później postawić na naszym stole podczas śniadania wielkanocnego, jako znak Jezusa Zmartwychwstałego. Dochód ze sprzedaży świec będzie przeznaczony na zakup sprzętu specjalistycznego dla centrum rehabilitacyjnego, które chcemy otworzyć przy ul. Ogrodowej. Jesteśmy na etapie prac wykończeniowych. Myślę, że jest to konkretny cel w Wielkim Poście i każdy z nas może przyjść z pomocą tym osobom starszym, którzy jej potrzebują w etapie zdrowotnym.

Kolejna, już tradycyjna akcja wielkopostna angażuje Szkolne Koła Caritas:

To są różnego rodzaju świece i ozdoby, które mogą towarzyszyć Wielkanocy. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na działalność Caritas, a konkretnie Szkolnych Kół Caritas, które są w szkołach naszej archidiecezji. Młodzi ludzie realizują tam na co dzień pomoc wobec osób im znanych. Ważne, że te środki są wydane z intencją darczyńców, na pomoc bliźniemu. Wielki Post ma w nas sprawić, żeby te środki, poprzez które przychodzimy do Pana Boga: modlitwa, post, jałmużna, zbliżyły nas do Boga, a jednocześnie do drugiego człowieka przez miłosierdzie, które możemy czynić na co dzień.

Więcej informacji na temat tegorocznych akcji wielkopostnych na stronie www.caritas.czest.pl

KF