„Wolność – powracające wyzwanie” – spotkanie w rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego

Mija już 38 lat od śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, który po ciężkiej walce z chorobą nowotworową odszedł 28 maja 1981 roku.

W ramach obchodów zbliżającej się rocznicy Jasnogórski Instytut Maryjny organizuje spotkanie pt. „Wolność – powracające wyzwanie”. Będzie ono okazją do modlitwy oraz przywołania wspomnień o prymasie. Mówi o. Mariusz Tabulski:

To już nasze czwarte spotkanie w ramach cyklu „Jasnogórski prymas w drodze na ołtarze”. Można powiedzieć, że prymas Wyszyński przeprowadził nas w tych trudnych czasach, naszą ojczyznę. Jesteśmy pokoleniem, które doświadcza już tej wolności, choć ona też jest trudna. Chcemy w tym dniu razem z naszymi gośćmi zastanowić się nad tym, jak ta wolność wtedy, sprzed tych prawie pięćdziesięciu lat jest dzisiaj zagospodarowana, jak ona wyglądała wtedy, jak wygląda dzisiaj, czy te próby wolności, które przeżywał prymas, są nadal aktualne oraz czym się wspierać w tych zagrożeniach. Na te pytania będę odpowiadać zaproszeni goście, prowadzeni przez Małgorzatę Bartas-Witan. Gośćmi będą ks. Zdzisław Struzik dyrektor Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie, który wydał książkę i najpierw będziemy o tej książce rozmawiać. Pozostałyśmy gośćmi będą Monika Rogozińska, dziennikarka, autorka książek, himalaistka oraz Andrzej Sznajder dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Spotkanie będzie poprzedzone Mszą św. w intencji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. O. Mariusz Tabulski mówi również o symbolu wolności, jakim jest postać prymasa:

Dlatego myślimy o kard. Wyszyńskim na Jasnej Górze, bo on nam wskazał na Matkę Bożą, na jej aktualność. W pewnym sensie dał nam klucz do jej zrozumienia, jej obecności w życiu narodu i życiu każdego z nas, każdego pielgrzyma, który przychodzi, spotykając się z Matką Bożą. Maryja jest tą, która wskazuje na Jezusa, źródło wolności. I gdy ten klucz łączymy z przeżywaniem osobistym i społecznym wolności, w tych zagrożeniach, które nas dotykają, to czujemy się bezpiecznie, dlatego, że nie poddajemy się perspektywom, przez które ponownie zostaniemy oszukani. A nawet jeśli czujemy się oszukani, to jest to doświadczenie prymasa i Jasnej Góry, że tu możemy odzyskiwać tę wolność, spotykając się z Matką Bożą. Ona nas przyprowadzi do Jezusa, przez konfesjonał, przez znak wierności krzyżowi i Jezusowi. Zawierzenie w trudach i zmaganiach, to są te przełomy, których nie tylko musimy się tu uczyć, ale przede wszystkim je odzyskiwać. Bo diabeł jest tym, który zabiera nam tę wolność, ten skarb wolności – podkreśla o. Mariusz Tabulski.

Spotkanie odbędzie się 28 maja o godzinie 18:30 w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym.

AK