Wystawa haftów „Piękna nasza Polska cała”

W piątek 31 sierpnia o godz. 18.00 w galerii ART-Foto Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie zaprezentowana zostania wystawa „Piękna nasza Polska cała”. Wystawa haftów organizowana jest w ramach XIX Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Wystawę można oglądać do 14 września. Wstęp wolny.

Wystawa „Piękna nasza Polska cała” ma na celu upowszechnienie wiedzy o pięknie i bogactwie haftów z różnych regionów Polski, poprzez pokaz dzieł wykonanych współcześnie przez artystki zrzeszone w Stowarzyszeniu Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art przy Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obrusy, serwety, obrazki, elementy strojów ludowych, które ukazują różnorodność polskich haftów, użytych motywów, kolorów i technik zdobniczych. Zdobienia prezentowane na wystawie pochodzą z wielu zakątków Polski. Znajdziemy tu m.in. hafty kaszubskie, poznańskie, wilanowskie czy łemkowskie.

Zdobienie tkaniny za pomocą igły i nici to jeden z najbardziej inspirujących elementów polskiej sztuki ludowej. Tradycja wyszywania nićmi określonymi technikami i wzorami wywodzi się z dziedzictwa kulturowego danego regionu: z formy, struktury i kolorystyki dostępnego materiału, z potrzeb estetycznych uzdolnionych manualnie uczestników kultury ludowej oraz miejscowych wierzeń i zwyczajów.

Rzemiosło hafciarskie było wyższym stopniem wtajemniczenia w techniki zdobień. Do podjęcia pracy hafciarki( bądź często hafciarza!) potrzebna była nauka zawodu. Większość skomplikowanych ściegów czy hafty na tiulu udoskonaliło właśnie hafciarstwo cechowe, które stało się inspiracją dla haftu ludowego.

Różnorodność zdobień na tkaninach objawia się przede wszystkim w bogactwie polskich strojów regionalnych, które przetrwały w naszym kraju na różnych etapach rozwoju. Najpopularniejszymi typami zdobień w strojach były hafty, koronki, aplikacje, naszycia i szamerunki.