XIX Regionalne Dni kultury Chrześcijańskiej w Kochanowicach

Przez trzy dni, od 3 do 5 listopada można było uczestniczyć w niezwykłym duchowym wydarzeniu, które przez prowadzącego konferansjera, p. Franciszka Sufę, zostały spuentowane jako „artystyczne rekolekcje duchowe.”
Organizatorami Regionalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej są wójt Gminy Kochanowice, Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach oraz proboszcz parafii pw. Św. Wawrzyńca w Kochanowicach. Pierwszy dzień obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczął się uroczystą Mszą św. koncelebrowaną przez proboszcza parafii w Kochanowicach ks. Krystiana Gajka i ks. seniora Stefana Balcarka. Po Mszy św. odbył się koncert akademickiego chóru AZM Politechniki Śląskiej pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody. Niezwykle bogaty repertuar i piękno głosów wprawiły słuchaczy w niezwykły, wzruszający nastrój. Oklaskom i brawom nie było końca. Następnego dnia tj. 4 listopada, w sobotnie popołudnie, na deskach Gminnego Centrum Kultury i Informacji miało miejsce spotkanie z najsławniejszym polskim mimem – Ireneuszem Krosnym. Spotkanie nosiło tytuł „Być dobrym chrześcijaninem”. Występ rozpoczął się programem kabaretowym, który żywo rozbawił publiczność zarówno najmłodszych jak i najstarszych. Po występie mim przemówił swym głosem i opowiadał o „mowie ciała” a także odpowiadał na pytania publiczności. Mówił o swoim długim zafascynowaniu buddyzmem i o nawróceniu na chrześcijaństwo, w momencie gdy zauważył, że to czego szuka jest tak naprawdę w religii katolickiej, w wierze w której został wychowany. Opowiadał o swoich wyborach zawodowych, o sytuacja kiedy musiał podejmować decyzję zrywania kontraktu aby pozostać w zgodzie ze swoim sumieniem. Opowiadał o swojej rodzinie i o tym jak bardzo stara się, aby życie zawodowe nie odbywało się kosztem rodziny, aby mógł poświęcać rodzinie czas. W niedzielne popołudnie, 5 listopada, w sali widowiskowej domu kultury odbył się spektakl, rapsodyczne misterium słowa pt. „Myśleć sercem – Papieskie inspiracje”, będący artystyczną propozycją odczytania pozostawionych przez Jana Pawła II drogowskazów na temat wolności, wiary, piękna i miłości. Wystąpili: znany aktor Dariusz Jakubowski, Katarzyna Thomas wybitna sopranistka oraz pianista Piotr Szafraniec. Bezpośrednią inspiracją do tego dzieła był słynny list Ojca Św. Jana Pawła II skierowany do artystów, jako apel, aby w swej twórczości objawiali światu piękno.
Ponadto uroczystości towarzyszyła wystawa prac sakralnych w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Kochanowicach, których autorami są mieszkańcy Gminy Kochanowice: Bernard Kos i Roman Matusek.

                                                                                                      Zygmunt Tofilski, GCKiI w Kochanowicach