XVIII Jasnogórskie Wieczory Organowe zainaugurowane

Na Jasnej Górze rozpoczął się XVIII festiwal adwentowy „Jasnogórskie Wieczory Organowe”. W tym roku koncert inauguracyjny wykonał organista Jan Mroczek z Częstochowy.

O. Sebastian Matecki, paulin, mówi skąd wziął się pomysł organizacji koncertów:

-Tradycja sięga osiemnastu lat. Kiedy przybyłem na Jasną Górę z zamiłowaniem do organów, zaproponowaliśmy ojcu przeorowi, żeby takie wieczory na Jasnej Górze organizować. Mamy piękne instrumenty. W latach 2009-2012 odbyła się ich olbrzymia przebudowa. W prezbiterium powstał właściwie nowy instrument. Wielkie organy zostały wyremontowane w 60 %. Jest na czym grać! W Częstochowie, dużym mieście nie było kiedyś takich koncertów. Tak więc nasz pomysł spotkał się z uznaniem ze strony klasztoru i publiczności. Cieszymy się frekwencją. To jest też czas sprzyjający, adwent. Czas wyciszenia, w którym muzyka sakralna bardzo pomaga.

Kogo będziemy mogli usłyszeć podczas tegorocznej edycji festiwalu?

-Dziś za organami zasiada Jan Mroczek, częstochowianin. Absolwent Szkoły muzycznej w Częstochowie, Akademii Muzycznej w Krakowie, studiów zagranicznych, wielu kursów. W przyszłym tygodniu kolejny częstochowianin, Tadeusz Barylski, doskonały muzyk i pedagog. Trzeci koncert wykona Magdalena Kaczor pochodząca z Poznania, ale od kilku lat pracująca jako wykładowca i nauczyciel w Częstochowie. Tak więc mamy trzech częstochowskich pedagogów, z czego się bardzo cieszę.

Finałowy koncert przybiera zazwyczaj formę dużego wydarzenia muzycznego z rozbudowanym aparatem wykonawczym. Podobnie będzie w tym roku:

-Ostatni koncert już od lat jest ubogacany występem Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani” i orkiestry Zespołu Szkół Muzycznych z Opola. W tym roku przy organach zasiądzie Michał Pyrkosz, absolwent częstochowskiej szkoły, a obecnie student Akademii Muzycznej w Poznaniu. Mamy piękny program, w tym roku ze względu na Rok Moniuszkowski zabrzmią głównie utwory Stanisława Moniuszki. Z tego też się cieszymy, bo to będzie taki jasnogórski akcent, jeśli chodzi o tego muzycznego wieszcza, wielkiego kompozytora.

O wrażenia z pierwszego koncertu zapytaliśmy jedną ze słuchaczek:

-Co roku przychodzę na te koncerty i myślę, ze to są naprawdę piękne przeżycia. Mając tutaj tak wielki, niesamowity instrument, to jest aż grzech, żeby nie przyjść go posłuchać. Uważam, że to gwarantowane głębokie wrażenia.

Oto jak przedstawia się pełny program tegorocznych Jasnogórskich Wieczorów Organowych:
-sobota, 30 listopada, godz. 17.00
Jan Mroczek – organy

-sobota, 7 grudnia, godz. 17.00
Tadeusz Barylski – organy

-sobota, 14 grudnia, godz. 19.00
Maria Magdalena Kaczor – organy

-sobota, 21 grudnia, godz. 19.00
Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani
Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Opolu
Michał Pyrkosz – organy
Katarzyna Kłosowska – sopran
Natalia Płonka – alt
Jakub Sazanów-Lubelski – tenor
Jan Okraska – bas
Jarosław Jasiura, Hubert Prochota – dyrygenci
przygotowanie chóru: s. Maria Bujalska, Jarosław Jasiura
przygotowanie orkiestry – Hubert Prochota

Jakub Szewczyk