XXIX Krajowa Wystawa Rolnicza

Zgodnie z wieloletnią tradycją, także i w tym roku, Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim towarzyszyć będzie Krajowa Wystawa Rolnicza. Odbędzie się ona w dniach 4-5 września już po raz XXIX. W związku z trwającymi obostrzeniami związanymi z pandemią Covid-19, wystawa będzie miała odmienny charakter od poprzednich, ale jak podkreśla Marek Dziubek, dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który jest jej głównym organizatorem, wystawa na pewno się odbędzie:
– Odbędzie się mimo rozlicznych barier i przeszkód związanych z Covidem, a co za tym idzie, również ze stanowiskiem władz miasta, które nam odmówiło możliwości zrealizowania wystawy tak jak było to w latach poprzednich, czyli w głównym ciągu komunikacyjnym Alei Najświętszej Maryi Panny. Zmusiło nas to do tego, żeby wypracować pewną alternatywę, bo mnie chcieliśmy zrezygnować z kontynuowania tradycji.
Jak podkreśla Marek Dziubek, Krajowa Wystawa Rolnicza jest wydarzeniem towarzyszącym Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim i to przede wszystkim z modlitwą rolnicy przychodzą do Częstochowy:
– Sens pielgrzymowania na Jasną górę to jest podziękowanie za plony i zaniesienie modlitw do Matki Bożej z prośbą o to, żeby przyszłe lata były lepsze.
Corocznie w Dożynkach Jasnogórskich uczestniczy wielu przedstawicieli władz państwowych i samorządowych z Prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele. W tym roku oprócz niego swoją obecność zapowiedzieli m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz minister środowiska Michał Woś.
Rzeczywistość covidowa powoduje, że w tym roku w wystawie uczestniczyć będzie znacznie mniej producentów i przedsiębiorców z branży rolniczej. Organizatorzy przewidują, że będzie ich, tak jak odwiedzających, o ok. 60-70% mniej niż w latach ubiegłych.
XXIX Krajowa Wystawa Rolnicza zlokalizowana będzie w tym roku na terenie parkingów jasnogórskich. Szczegółowy program na stronach Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

ZD