W sobotę 4 listopada na Jasną Górze rozpoczęła się 1. Ogólnopolska Pielgrzymka Mężczyzn. Mężczyźni z całej Polski pielgrzymowali pod hasłem „Oblężenie Jasnej Góry”. Nazwa okazała się bardzo trafna, gdyż frekwencja była ogromna, do Częstochowy przybyło ponad 5000 pielgrzymów.

Początkowo planowano do wspólnej modlitwy przeznaczyć Salę o. Kordeckiego, lecz liczba uczestników przerosła oczekiwania organizatorów. Ostatecznie wypełnione zostały zarówno Sala jak i cała Bazylika Jasnogórska. Program pielgrzymki po przywitaniu rozpoczął się od trzech wykładów, które poprowadzili Jacek Pulikowski, Mieczysław Guzewicz i Stanisław Sławiński.

– Ojcostwo jest powołaniem każdego mężczyzny, bez wyjątków. Natomiast nie każde powołanie do ojcostwa realizuje się poprzez założenie rodziny i posiadanie własnych dzieci. Dojrzałe ojcostwo to szczególny rodzaj więzi osobowej i przewodnictwo duchowe. Biologiczny udział w poczęciu dziecka nie jest więc, najważniejszym wymiarem ojcostwa. To nam uświadamia np. postać Św. Józefa, ale też każdego zakonnika, do którego zwracamy się przecież ojcze. Nie jest też przypadkiem, że papieżowi przysługuje tytuł „Ojca Świętego”. To nie są zwroty grzecznościowe, ale tytuły dotykające istoty funkcji ojca – mówił w swoim wykładzie Stanisław Sławiński.

O godz. 15 na jasnogórskich błoniach została odprawiona Msza św., której przewodniczył abp Zbigniew Stankiewicz. Pielgrzymkę objęli patronatem: Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Pielgrzymka została zakończona Aktem Zawierzenia Mężczyzn i Rodzin Matce Bożej.

KKo

Skip to content