Po wakacjach do szkół w całej Polsce wrócili nauczyciele, pracownicy oświaty, a przede wszystkim uczniowie. Tak było dzisiaj również w Częstochowie. Zwyczajowo nauczyciele i uczniowie składali na Mszach św. podziękowania za udane wakacje, ale również prosili o błogosławieństwo na kolejny rok szkolny 2022/2023.

Dlaczego tak ważne jest, aby rok szkolny rozpocząć Mszą św. wyjaśnia ks. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Częstochowie,:

– Pierwszy znak przy rozpoczęciu Mszy św. to znak krzyża. Właśnie w imię Boże chcemy zacząć ten nowy etap, pracy formowania serc, umysłów, kształtowania, wychowania. Razem z Panem Bogiem z Jego błogosławieństwem i również by ten czas, nowy rok szkolny, zawierzyć Bożej Opatrzności.

Szkoły Specjalne Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Antoniego z Padwy w Częstochowie rozpoczynały rok szkolny Mszą św. w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika. – Chcemy też ewangelię wziąć na program w tym roku szkolnym, a dzisiaj jest bardzo ciekawa, o powołaniu apostołów – mówi ks. Grzegorz Pasztaleniec, katecheta w Szkołach Specjalnych SPSK Św. Antoniego z Padwy:

Myślę, że to przesłanie na dzisiejszy czas to jest to, żeby porzucić wszystko to co nas wiąże, to co nam przeszkadza, porzucić tak jak apostołowie porzucili wszystko co im przeszkadzało, aby pójść za Chrystusem. I tymi sieciami i tym uwiązaniem może być telefon komórkowy, internet wszystko co jest wokół. Dlatego chcemy przede wszystkim nauczać się porzucać, po co? Po to żeby nauczyć się kochać, czyli chcieć bezinteresownie, bezwarunkowo dobra dla drugiego człowieka.

Jak podkreśla Aneta Królikowska nauczycielka z Katolickich Szkół Specjalnych, każdy rok szkolny jest ciekawy dla dzieci, ale i bardzo ważny:

– Miejmy na uwadze, że uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną oprócz okresu nauki rozpoczynają również pierwszego września okres terapii, okres wsparcia z zajęciami specjalistycznymi, które są niezwykle istotne dla ich takiego funkcjonowania globalnego, ale też i integralnego rozwoju dzieciaków. Co jest tak naprawdę wpisane w misję naszych szkół, żeby oprócz kształcenia zapewnić wychowanie, zapewnić rozwoju na płaszczyźnie moralnej, na płaszczyźnie fizycznej.

– Z wielką radością wkraczamy w nowy rok szkolny, to zawsze nowy czas, nowy etap, nowa szansa żeby podjąć troskę o własny osobisty rozwój – mówiła prezes SPSK Maria Chodkiewicz:

– Ucieszyłam się bardzo reflektując słowo Boże na dzisiaj, że to są słowa Pana Jezusa „wypłyń na głębie” do Szymona Piotra, które wypowiedział po nauczaniu tłumów. Indywidualnie zwrócił się do niego „wypłyń na głębie”. I tak zwraca się tymi słowami do każdego z nas, byśmy z radością, z nadzieją w sercu, z pozostawieniem wszelkich lęków po prostu wypłynęli na głębie. To znaczy w naszych konkretnych czasach wybierali to co najwartościowsze, kierowali się w stronę dobra, w stronę piękna. Z radością podejmowali najgłębsze pragnienie serca i rozwijali te dary, które Pan Bóg złożył w każdym z nas.

W Archidiecezjalnym Centrum Duchowości Święta Puszcza rozpoczęło dzisiaj nowy rok szkolny ponad 80 dzieci z Ukrainy, które przebywają tam od marca br. – Przygotowania trwały już od połowy sierpnia i od samego początku były ważne dla dzieci, jak i nauczycieli – wyjaśnia Katarzyna Rula, menadżer z Centrum Duchowości Święta Puszcza:

– Jest też taką dla nich nową rzeczywistością ze względu na to, parę miesięcy, od 6 marca będzie już pół roku. Ta rzeczywistość jest dość długa i perspektywa może bardziej formalnej, po prostu długotrwałej. Prawie przyszły rok tak się szykujemy. I bardzo chcieliśmy naciskając też opiekunów, nauczycieli o pomoc w różnych płaszczyznach, aby nas wsparli.

W czwartek 1 września Policja Śląska rozpoczęła akcję „Bezpieczna Droga Do Szkoły”. Spotkanie w naszym mieście odbyło się w Szkole Podstawowej nr 20, gdzie mundurowi podsumowali wakacje, ale również, wraz z piłkarzami Rakowa Częstochowa Bartoszem Nowakiem i Mateuszem Wdowiakiem, przeprowadzili krótki instruktaż dla uczniów dotyczący bezpieczeństwa na drodze. – My, jako policjanci dołożymy wszelkich starań, aby dzieci bezpieczne dotarły do szkoły i z niej wróciły – mówił Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach kom. Tomasz Bratek:

– Na śląskich drogach nie ma dnia kiedy nie doszłoby do wypadku z udziałem osoby pieszej. Czyli wypadek to jest właśnie coś poważniejszego to nie jest zwykłe potrącenie, kiedy przewrócimy się i możemy iść dalej. To złamanie, to obrażenia częstokroć głowy i trzeba powiedzieć sobie wprost nawet z tak małymi dzieci. Będąc nie ostrożnym czasem z nie swojej winy można na drodze stracić życie.

Jak podkreślał kom. Tomasz Bartek, nic nowego nie wymyśli się, jeśli chodzi o bezpieczne przechodzenie przez jezdnię, jak podstawowe „abecadło”:

– Czyli spojrzeć w lewo, spojrzeć w prawo, spojrzeć w lewo. Nie ma lepszej porady jeśli chodzi o bezpieczne przejście dla pieszych, że nawet znajdujemy się na tej popularnej zebrze czyli na przejściu dla pieszych dla dzieciaków, wymalowanych pasach. Gdzie kierujący powinien ustąpić pierwszeństwa pieszemu, tam gdzie pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo. Nie drogie dzieciaki, drodzy rodzice uczulcie, że nie zawsze tam mamy pierwszeństwo. Dlatego ja jako policjant ruchu drogowego życzę sobie, abyście bezpiecznie do szkoły dochodzili i wracali, aby ta passa trwała, bo jest to ważne jak zdobywanie piątek i szóstek.

Rok szkolny 2022/2023 od poprzedniego różni się większą liczbą uczniów rozpoczynających naukę. Do szkół i przedszkoli w Częstochowie uczęszczać będzie łącznie 33 371 dzieci. Pierwszy dzwonek już zabrzmiał, pora do klas – czas na zbieranie w dzienniczku samych dobrych ocen, czego życzymy wszystkim uczniom.

Rozpoczęcie roku szkolnego w Częstochowie (SPSK, SP nr 20, Święta Puszcza)

Skip to content