10-lecie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

W tym roku mija 10 lat istnienia Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Pragnąc dokonać podsumowania dorobku minionej dekady, w poniedziałek 13 września w auli przy ul. Jagiellońskiej zorganizowano pierwsze z kilku zaplanowanych jubileuszowych spotkań.

10-lecie muzeum stało się okazją do publikacji unikalnej monografii poświęconej temu miejscu.

– W ciągu 10 lat udało nam się powiększyć zbiór numizmatów z 3,5 tys. w dniu otwarcia do 11 tys. pozycji ze 127 krajów świata. Niewiarygodne jest, że muzeum to jest 22-krotnie większe od zbiorów Muzeum Watykańskiego. Tam co prawda było 266 papieży, ale dla nas najważniejszy był Jan Paweł II – mówił dyrektor muzeum Krzysztof Witkowski.

Chociaż Muzeum Monet i Medali poświęcone jest postaci św. Jana Pawła II, uroczystość 10-lecia była w bliskości z dniem beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak zauważył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, dary Papieża Polaka oraz Prymasa Tysiąclecia wciąż pozostają nieodkryte, zarówno dla polskiego, jak i powszechnego Kościoła.

– Takie miejsca jak to muzeum jest dziełem budowanym, odkrywanym i przekazywanym jako forma świadectwa przez konkretnych ludzi. To nie jest tylko muzeum, ale życie. Formacja, która dokonuje się w tym miejscu, jest niezwykła. Musimy wracać do tych dwóch przewodników, których Bóg i opatrzność nam przekazała. Obok pamięci o nich musimy dołożyć własną rolę, jakiś wysiłek umysłu i serca, aby świadczyć o tych wartościach, jakim oni służyli. To droga do naszej tożsamości chrześcijańskiej oraz przekazu prawdy i dobra, związanego z tym miejscem – powiedział abp Wacław Depo.

Wśród przybyłych gości była m.in. Monika Fajer, prezes Solidarnej Polski Okręgu 28. Jej zdaniem miejsca takie, jak Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II to dziedzictwo pamięci o Papieżu Polaku, które będzie pielęgnowane przez pokolenia.

– Dzięki temu miejscu możemy pamiętać i przekazywać całą zgromadzoną wiedzę, którą chcielibyśmy przekazywać dalej, aby pamięć o naszym papieżu, ale także kardynale Wyszyńskim nigdy nie zanikła – mówiła Monika Fajer.

Pontyfikat św. Jana Pawła II oraz posługa kard. Wyszyńskiego przypadały na czas trudny dla Kościoła w Polsce. Tym bardziej konieczna jest pamięć o tych dwóch postaciach, jakże istotnych dla Kościoła.

– Dzisiejsze pokolenie żyje w łatwiejszych czasach, niż to, w którym żyli Jan Paweł II i kard. Wyszyński. Przypominanie tych trudnych czasów zawsze jest konieczne, a zarazem przypominanie osób, którym coś zawdzięczamy, bo pamięć w swojej treści nigdy nie jest pusta, zawsze zawiera miłość i wdzięczność wobec tych, którzy byli przed nami, a my żyjemy ich dziedzictwem – tłumaczył ks. prof. Marian Duda.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zostało założone 11 sierpnia 2011 roku. W zbiorach muzeum poza monetami i medalami znajdują się także znaczki pocztowe z wizerunkiem Jana Pawła II oraz repliki przedmiotów liturgicznych i ubioru papieża, w tym: Pierścień Rybaka, stuła, peleryna, pastorał i piuska. Łączna ilość eksponatów szacowana jest na około 12 tys. pozycji i jest to prawdopodobnie największa kolekcja tego typu na świecie.

BNO

 

Skip to content