W czerwcu spółka Tauron Dystrybucja zainstalowała w Częstochowie 10 nowych stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. Inwestycja ta zrealizowana została w ramach programu „Elektromobilność”. Jednak na dziesięciu stacjach nie koniec. W najbliższej przyszłości planowane jest zainstalowanie kolejnych.

Samorządy zostały zobowiązane do budowy takich ogólnodostępnych stacji ładowania przez Ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. O szczegółach programu „Elektromobilność” mówi Ewa Groń, rzecznik prasowa spółki Tauron Dystrybucja S.A.:

W ramach mechanizmu interwencyjnego określonego w ustawie o elektromobilności, Tauron Dystrybucja został zobowiązany do wybudowania […] 200 stacji ładowania na terenie 10 gmin. Są to: Opole, Częstochowa, Bytom, Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Rybnik, Sosnowiec, Bielsko-Biała i Tarnów. Te prace trwają, spółka wybudowała już 77 ogólnodostępnych stacji ładowania. Z liczby tej część została już przekazana operatorowi Ogólnodostępnych Stacji Ładowania, wyznaczonego przez Urząd Regulacji Energetyki.

Samochody elektryczne są stosunkowo nową technologią, budzącą szereg pytań. Wykorzystywane w nich baterie litowo-jonowe bywają zawodne z uwagi na wysoką reaktywność litu, który po przegrzaniu ma skłonności do samozapłonu. Było to szczególnie widoczne w pierwszych telefonach komórkowych, rowerach elektrycznych z niższej półki. Jak jednak przekonuje mł. bryg. Kamil Dzwonnik z częstochowskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej, nie ma powodów do obaw. Straż do tej pory nie odnotowała zapłonu samochodu osobowego, a na wszelki wypadek strażacy mają już opracowane stosowne procedury:

Samochody elektryczne z pewnością nie palą się częściej niż pojazdy spalinowe. Obecnie nie przypominam sobie żadnego takiego pożaru w rejonie Częstochowy. Oczywiście „elektryki” są w mniejszości, stąd też statystyki nie wskazują, że takie zdarzenia powstają. Baterie samochodów elektrycznych raczej są dobrze zabezpieczone przed skutkami wypadków. Natomiast jeśli już dojdzie do wypadku i uszkodzenia baterii, to faktycznie może robić się niebezpiecznie. Dlatego też w sytuacji zdarzenia z udziałem samochodu elektrycznego strażacy będą się wspierali opracowanymi już kilka lat temu procedurami.

Docelowo w mieście Częstochowa ma powstać 51 takich stacji ładowania, które będą mogły obsługiwać 106 samochodów jednocześnie. Za budowę infrastruktury elektro-energetycznej odpowiedzialna jest spółka Tauron Dystrybucje S.A., natomiast po stronie Miasta leży przygotowanie i stosowane oznakowanie miejsc ładowania.

Stacja ładowania przy pl. Daszyńskiego
Stacja ładowania przy pl. Daszyńskiego
Skip to content