W piątek, 17 maja w przeddzień 104. rocznicy urodzin papieża św. Jana Pawła II, na Placu Daszyńskiego odbyła się uroczystość z udziałem dzieci oraz młodzieży z częstochowskich szkół. Podczas wydarzenia można było zobaczyć przedstawienia taneczne oraz aktorskie uczniów.

Siostra Milena ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa podkreśliła jak ważną postacią był Jan Paweł II zaznaczając w tym cel wydarzenia:
– Ponieważ jutro wypadają 104 urodziny naszego wielkiego Polaka, honorowego obywatela Częstochowy Jana Pawła II. Wybraliśmy plac Daszyńskiego właśnie, gdzie na jego środku góruje pomnik papieża Jana Pawła II już utrudzonego życiem, papieża, który dźwiga na swoich barkach odpowiedzialną historię, odpowiedzialną część historii Kościoła całego świata. Chcemy dzisiaj w wigilie jego urodzin uczcić pamięć o nim, uczcić i podziękować zarazem Janowi Pawłowi II, że po prostu cały czas wspierał Kościół, że cały czas dostrzegał ludzi wszystkich stanów, ludzi doświadczonych cierpieniem, ludzi rzeczywiście niosących okrucieństwo wojny. Ale też to, co zostaje najpiękniejsze w naszych sercach, był papieżem młodych.

S. Milena wspomniała także jakie występy przygotowały poszczególne szkoły:
– Szkoła z Orkana, która miała montaż słowno – muzyczny i wprowadzała papieża aktora, który przypomni nam żywą postać Jana Pawła II. Również będą małe dzieci, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr. 14 Henryka Sienkiewicza. One zatańczą nam Krakowiaka, bo tak jak w Wadowicach wszystko się zaczęło, również papież był bardzo związany z naszym Krakowem. Ciekawą część programu przygotowała młodzież z liceum Adama Mickiewicza, ponieważ oni zaprezentują nam tańce Siewców Lednicy, bo Ojciec Święty błogosławił Lednicy, tam zawsze także łączył się z młodzieżą na Lednicy i właściwie młodzież z liceum Mickiewicza zapragnęła ten rąbek Lednicy przeszczepić na teren Częstochowy.

Włodzimierz Kuca, choreograf Częstochowskiego Teatru Tańca ocenił całe wydarzenie:
– Inicjatywa jest super, bo myślę, że Jan Paweł II był taką osobą, taką personą, o której trzeba pamiętać, o której trzeba mówić i słuchać tego, co on mówił, bo to gdzieś w dzisiejszych czasach te jego nauki uciekają. Ale warto byłoby zawsze ten dzień podkreślać i czcić wielkiego Polaka, wielki człowieka. My tutaj jako teatr tańca pokazujemy fragment spektaklu, teledysku, który kręciliśmy swego czasu.

Jeden z uczniów biorący udział w inicjatywie wspomniał jakie cechy papieża najbardziej mu imponują:
– Brałem udział w konkursie o Janie Pawle II jakoś w 6 klasie. Zdobyłem wtedy 3 miejsce na konkursie. Najbardziej taką rzeczą, którą zapadła mi w pamięć o Janie Pawle II to było jego nastawienie do narodu polskiego i do ogólnie wszystkich osób. Jego pozytywność i chęć podróżowania po krajach i pomagania ludziom.

Polski papież w czasie swojego pontyfikatu odwiedził Częstochowę sześciokrotnie, w sierpniu 1991 roku przewodniczył na Jasnej Górze VI Światowym Dniom Młodzieży. Wówczas odebrał też Honorowe Obywatelstwo Miasta Częstochowy przyznane mu przez częstochowską Radę Miasta w maju 1991 roku.

104. rocznica urodzin Jana Pawła II - upamiętniona

Skip to content