Fot. Radio Fiat/ZD

Mimo że radio w znanej nam obecnie postaci istnieje od początku XX w., jego światowy dzień ustanowiono po raz pierwszy w Hiszpanii dopiero w 2011 roku. Obchodzenie Światowego Dnia Radia ma na celu promowanie tego rodzaju mediów i podkreślenie ich wartości we współczesnej historii.

Jedną z pierwszych transmisji ludzkiego głosu na świecie zademonstrowano w Sao Paulo w 1901 roku. W Polsce jednym z pierwszych i cenniejszych nagrań radiowych jest głos marszałka Józefa Piłsudskiego, zarejestrowany w 1925 roku na gramofonie akustycznym, wówczas jednym z najnowocześniejszych urządzeń do utrwalania i odtwarzania głosu.

– Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą i myślę, że głos mój ma się oddzielić ode mnie i pójść gdzieś w świat beze mnie, jego właściciela. Zabawne pomysły mają ludzie! Najzabawniejsza jest jednak myśl, że kiedy mnie już nie będzie, głos pana Piłsudskiego sprzedawanym będzie za trzy grosze gdzieś na jarmarkach, prawie na funty, jak pierniki, prawie na łuty, jak jakie cukierki – mówił w archiwalnym nagraniu Józef Piłsudski o nagrywaniu głosu ludzkiego.

Radio to medium, które w ostatnich latach dosyć mocno ewoluowało. Przykładem tego jesteśmy my, Radio Fiat. W ostatnich miesiącach zmieniliśmy sposób działania w mediach społecznościowych. Pojawiły się zapowiedzi oraz streamy wideo, a także nowe audycje tematyczne. Nie zmieniliśmy jednak najważniejszego – roli i misji, jaką jest przekazywanie informacje i emitowanie dobrej muzyki.

– Radio nadal przekazuje informacje. To jest jego podstawowa funkcja. Wpływa też na ludzi poprzez sposób przekazywania informacji. Radio gra dużo dobrej muzyki, daje dużo ciepła i poczucie towarzyszenia. Może towarzyszyć człowiekowi w domu, w podróży, podczas cerowania skarpetek, gotowaniu obiadu i przy innych malowniczych i romantycznych czynnościach – tłumaczyła Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia Fiat.

Poza Światowym Dniem Radia obchodzonym 13 lutego, w kalendarzu polskich wydarzeń mamy także Ogólnopolski Dzień Radia, obchodzony 11 kwietnia.

Przy okazji Światowego Dnia Radia warto też wspomnieć, że Radio Fiat w tym roku obchodzi 30-lecie swojego istnienia. To za sprawą innego światowego wydarzenia, a mianowicie VI Światowych Dni Młodzieży. Jesteśmy jednym z pierwszych i najstarszych radiowych mediów w Częstochowie, jednym z nielicznych nadających lokalny program na żywo.

Chociaż po 1989 roku lokalnych rozgłośni radiowych było wiele, czas, ani ustrój nie zawsze były dla nich łaskawe. W tym miejscu należy wspomnieć nieistniejące już rozgłośnie, takie jak Radio Marconi czy Radio FON, które niegdyś konkurowały z Radiem Fiat, i które wychowały wielu ludzi radiowego świata.

BNO

Skip to content