Źródło fot. Archiwum ks. Krzysztof Czapla SAC/naszdziennik.pl

Mija 14. rocznica śmierci księdza Mirosława Drozdka – pallotyna, proboszcza, kustosza, twórcy i budowniczego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Doktor Narcyz Sadłoń, mieszkaniec Zakopanego, powiedział, że ksiądz Drozdek był opatrznościowym kapłanem Podhala.

Dzięki niemu Jan Paweł II odwiedził Zakopane i Ludźmierz. Doktor Narcyz Sadłoń podkreśla, że ksiądz Drozdek cieszył się prawdziwym uznaniem papieża, jak mówi, świadczy o tym pewne zdarzenie z audiencji u Jana Pawła II.

– Zawsze ta wielka otwartość w Bibliotece Watykańskiej i ks. Mirosław Drozdek stojący z tyłu, pozwalający wszystkim podejść do papieża. W końcu Jan Paweł II woła ks. Drozdka, a ten podszedł, upadł i chciał ucałować jego trzewik. Jan Paweł II nie pozwolił na to, tuląc go do siebie – mówił dr Narcyz Sadłoń.

Dziełem księdza Mirosława Drozdka jest sanktuarium na Krzeptówkach – votum za ocalenie Jana Pawła II. Jest ono wypełnieniem obietnicy danej Maryi, że jeśli uratuje papieża, on wybuduje kościół. Jak mówi doktor Narcyz Sadłoń, ksiądz Drozdek tej obietnicy dotrzymał i poświęcił się jej bez reszty.

– Nosił zegarek z herbem Jana Pawła II, który otrzymał od niego osobiście. Wielokrotnie powtarzał, że czas ucieka, wieczność czeka, w związku z czym nie pozwalał sobie na zbyt długi wypoczynek. Uznał, że pięć godzin snu to jest wszystko, co może dać swojemu organizmowi. Wiele nocy miał nieprzespanych, przepracowanych lub w podróży. Ciągle ciężka praca lub w biegu. Wielokrotnie można było go zobaczyć w ogrodzie i przy różnych pracach fizycznych.

Ksiądz Mirosław Drozdek miał dar zjednywania ludzi.

– Każda osoba, która znała ś.p. ks. Mirosława Drozdka uważała, że ma z nim osobisty kontakt. Potrafił zjednywać sobie ludzi i być blisko, nawet jeśli stawiał twarde warunki i wskazywał drogę – dodał doktor Sadłoń.

7 czerwca 1997 roku Jana Paweł II konsekrował Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach. Ksiądz Mirosław Drozdek urodził się 14 sierpnia 1942 w Zakrzewie, zmarł 25 maja 2007 w Zakopanem. W latach 1980-2006 był kapelanem NSZZ „Solidarność” w Zakopanem, szczególnie środowisk nauczycieli i służby zdrowia. Kapłan był inicjatorem procesji fatimskich, organizatorem pielgrzymek Górali do Watykanu. Grób księdza Mirosława Drozdka znajduje się na terenie sanktuarium.

BNO

Skip to content