Fot. Radio Fiat

Psy są wspaniałymi zwierzętami, które od lat noszą miano przyjaciela człowieka. Jedne świetnie spełniają się w roli towarzysza spacerów, inne – pomagają osobom niewidomym w ich codziennym funkcjonowaniu.

Są też psy, które świetnie sprawdzają się w procesach rehabilitacyjnych. 15 czerwca w Polsce przypada Ogólnopolski Dzień dogoterapii. Jest to rodzaj leczenia, w którym głównym filarem jest właśnie czworonóg. Wachlarz terapii, przy których pies może uczestniczyć, jest bardzo szeroki. Zwierzęta te świetnie sprawdzają się przy terapiach z ćwiczeń fizycznych, edukacyjnych oraz terpsychoterapii.

– Dogoterapia jest niesamowitą formą terapii, na której dzieci bardzo miło pracują. Lubią wykonywać ćwiczenia, a wszystko dlatego, że jest na nich pies. Dziecko nie będzie znużone ćwiczeniami lub będzie chciało za wszelką cenę wykonać te ćwiczenia – mówiła Bogusława Wielgat, prowadząca zajęcia z dogoterapii.

Dogoterapia lub inaczej kynoterapia jest jedną z dziedzin zooterapii i jest stosowana głównie w zajęciach z dziećmi.

Dogoterapia skierowana jest najczęściej do dzieci z niepełnosprawnością umysłową, fizyczną, z Zespołem Downa, autyzmem oraz innymi dysfunkcjami. Może być także skierowana dla osób dorosłych z chorobami Alzheimer lub Parkinsona – dodała prowadząca zajęcia.

Dogoterapia jest stosowana w Polsce do połowy lat 80. W 2004 roku powołano Polski Związek Dogoterapii, natomiast od 2007 roku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dogoterapii.

BNO

Skip to content