W piątek, 27 października w miejscowości Rząśnia, w powiecie pajęczańskim odbyła się uroczystość upamiętniająca jubileusz 150 – lecia powstania tamtejszego  kościoła parafialnego. Uroczystą Mszę św. odprawił oraz homilię wygłosił abp metropolita częstochowski –  Wacław Depo.  – Dziękujemy Panu Bogu, że możemy dzisiaj być razem i, że mogę po raz kolejny  przypieczętować dzień łaski bożej, która dzieje się w waszych sercach. Nie powinniśmy także dzisiaj jako spadkobiercy wielkiej historii oddzielać sprawy Kościoła od Chrystusa i zastanowić się nad tym, co możemy dzisiaj dla niego zrobić – mówił metropolita częstochowski. Uroczystość jubileuszowa w Rząśni zgromadziła znaczną rzeszę wiernych oraz 22 kapłanów z pobliskich parafii.
Pierwsze wzmianki historyczne o Rząśni pojawiły się w roku 1357, kiedy to osadę umieszczono w wykazie dóbr arcybiskupa gnieźnieńskiego. Parafia prawdopodobnie powstała  w XIV wieku, a jej dzieje są związane ze świętym Rochem  –  patronem chroniącym od zarazy. Największy rozkwit Rząśni to wiek XVI, kiedy to obejmowała swoim terytorium obecną parafię Kiełczygłów i Chabielice. Obecny kościół p.w. św. Macieja wybudowany został w 1867 roku w stylu neorenesansowym w połączeniu z dwoma klasycystycznymi wieżami. Były to bardzo trudne czasy prześladowania księży i wiernych, którym towarzyszyły dodatkowo represje po powstaniu styczniowym. Rząśnia i okolice w latach 60. XIX wieku była świadkiem wielu konfrontacji militarnych związanych z walką o niepodległość.
W tym trudnym czasie to właśnie Kościół pozostawał jedyną ostoją w obronie wiary i polskości, do czego przyczyniła się też w znacznym stopniu  Parafia Świętego Rocha w Rząśni.

Piotr Nicpoń

 

 

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content