21 listopada - Dzień Pracownika Socjalnego - ŚOWES
źródło: sowes.caritas.pl

21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. To święto wszystkich pracowników służb społecznych. Wykonywana przez nich, tak bardzo potrzebna praca, często spotyka się niedocenieniem.

Ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej opowiedział, dlaczego obchodzenie tego święta jest istotne:

-Tego dnia bardziej, mocniej i wyraźniej wychodzą na światło dzienne te zawody bardzo mocno służebne. Pracownicy socjalni to osoby, które wchodzą w sytuacje konkretnych osób, rodzin, zdarzeń, które muszą być i dobrymi psychologami i dobrymi specjalistami od strony merytorycznej, psychologicznej, emocjonalnej. Często muszą rozwiązywać bardzo trudne sprawy związane z problemami, jakie ludzie, jednostki lub grupy mają i nie mogą sobie z nimi poradzić.  

Ks. Bator opisał także szeroki zakres prac wykonywanych przez pracowników socjalnych w ramach działalności częstochowskiej Caritas:

-Pracownik socjalny ma pod opieką tych mieszkańców, którymi my się na co dzień opiekujemy, są to mieszkańcy schronisk, domów samotnej matki, DPS-ów. Pracownicy później kwalifikują te osoby do tego, czy aby na pewno mogą dostać mieszkanie komunalne. Prowadzą te osoby w kierunku leczenia, porad psychologicznych. Pilnują, by ludzie, którzy wyszli z trudnych sytuacji, już do nich nie powrócili.

Czego należy życzyć wszystkim pracownikom socjalnym w dniu ich święta?

-Wytrwałości, siły, nadziei i takiego uśmiechu w pełnieniu posługi. Tego uśmiechu, który rozwiązuje sprawy, wydawać by się mogło nierozwiązywalne.

Ze względu na pandemię Dzień Pracownika Socjalnego w Częstochowie nie był obchodzony tak, jak w latach poprzednich, kiedy to intencji wszystkich pracowników służb społecznych odprawiana była Msza św. na Jasnej Górze.

JS