21 marca – Światowy Dzień Lasu

Źródło fot. lasy.gov.pl

21 marca większości kojarzy się z Dniem Wagarowicza. To także pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Mniej osób jednak wie, że tego dnia obchodzimy także Światowy Dzień Lasu. Chociaż na co dzień o lasach łatwo zapomnieć, są one niezbędne do życia nie tylko ludzi, ale i wielu milionów gatunków roślin i zwierząt.

Lasy stanowią prawie 31% powierzchni Polski, co odpowiada ok. 6% wszystkich lasów Unii Europejskiej oraz niespełna ćwierci procenta wszystkich lasów na świecie. Tereny leśne są ważne dla aglomeracji miejskich, takich jak Częstochowa.

– Teren regionu częstochowskiego jest pełny fantastycznej fauny i flory. Występują tu naprawdę piękne obiekty. Sama Jura to wielki skarb. Szczególnie w rejonie Częstochowy lasy są bardzo bogate, wielogatunkowe i cechujące się dużą odpornością biologiczną – mówił Józef Kubica, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Do niezastąpionych darów lasu należy m.in. drewno, pełniące bardzo istotną rolę w codziennym życiu człowieka. Jego pozyskiwanie to wiele godzin niełatwej pracy wielu leśników. Wszystko to jest wsparte odpowiednią wiedzą i obliczeniami – nie można wyciąć ani za dużo, ani też za mało drzew. Wszystko po to, by zachować odpowiednią równowagę drzewostanu.

– Nadleśnictwo Gidle pozyskuje ok. 105 tys. m³ drewna rocznie, z czego ok. 80-90% drewna wielkowymiarowego. Ok 10% z tego wychodzi nam drewna stosowego. Nadleśnictwo bazuje tylko na własnym sprzęcie. To oznacza, że nie korzystamy z Zakładów Usług Leśnych, czyli wszystkie prace związane z pozyskaniem i ze zrywką drewna wykonujemy własnymi maszynami – tłumaczył Dariusz Kucharski, inżynier nadzoru zajmujący się pozyskiwaniem drewna w Nadleśnictwie Gidle, jednym z pierwszych w Polsce miejsc, które zmechanizowało pozyskiwanie drewna w lasach.

W ciągu ostatnich 100 lat na całym świecie wyciętych zostało 50% wszystkich lasów, co jest jednym z istotnych czynników przyczyniających się do nasilenia efektu cieplarnianego. Szczególnie niepokojące jest zmniejszanie się powierzchni lasów deszczowych, które pełne są eko-bogactwa, w tym wielu roślin zawierających lecznicze substancje stosowane na całym świecie.

Wszystkich, którzy są zainteresowani tematyką lasów, zapraszamy do słuchania audycji „Cztery Pory Lasu”, które są emitowane na antenie Radia Fiat w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 13:40.

BNO

Skip to content