21 czerwca obchodzony był 5. Dzień Przedsiębiorcy. W związku z tym, na Jasnej Górze odprawiono Mszę św. w intencji przedsiębiorców i środowisk gospodarczych.

Wśród zaproszonych gości byli m. in. przedstawiciele rządu, parlamentu oraz przedsiębiorstw. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Antoni Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej.

Wszystkich zebranych przywitał o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry:

-Dzisiejsza Ewangelia odkrywa przed nami prawdę o bożej ekonomii, w której Jezus ukazuje autentyczny bilans zysków i strat, jakie przynosi nam życie. Maryja uczy nas z tego miejsca prawdziwie przedsiębiorczej i kreatywnej postawy zarządzania kryzysowego. Czyni to wtedy, kiedy zwraca się do Jezusa: “Nie mają już wina”, a do sług: “Uczyńcie wszystko, co syn mój wam powie. Wiemy, że to jest trudny czas dla gospodarki światowej, dla gospodarki polskiej – mówił o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry – Z tego powodu tym bardziej chcemy tutaj, na Jasnej Górze prosić Matkę Bożą o wstawiennictwo za wszystkimi polskimi przedsiębiorcami, za tymi, którzy tworzą polskie PKB, tworzą miejsca pracy, po to, by oni w tym trudnym czasie znaleźli rozwiązanie jak przeprowadzić nasz kraj i polską ekonomię przez ten czas recesji, spowolnienia gospodarczego. Cieszę się bardzo, że po raz drugi gromadzimy się w takim gronie na Jasnej Górze i wierzę w to, że ta dzisiejsza modlitwa pomoże nam w oparciu o wartości chrześcijańskie, które mówią też o solidarności międzyludzkiej, o tym, żeby nawzajem się wspierać, pomagać sobie, nie zapominać o najbardziej potrzebujących, biednych, bo tylko w ten sposób tworząc wspólnotę narodową, ale też wspólnotę kościoła możemy razem przejść przez ten trudny okres w taki sposób, by to nie doprowadziło do jeszcze większych podziałów społecznych w naszym narodzie, w naszym kraju.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrała wicepremier Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. W swoim wystąpieniu przytoczyła m. in. słowa św. Jana Pawła II:

-W Centesimus Annus pisał do przedsiębiorców także, co to znaczy czynić ziemię poddaną. Bo to państwo właśnie starają się przetwarzać ten dar, który dostaliśmy, dla dobra wspólnego. Przedsiębiorczość jest kategorią moralną. Jeśli biznesmen pracuje tylko dla zysku, to najczęściej osiąga klęskę. 

W tym roku ten dzień obchodzimy w szczególnym czasie, kiedy cały świat boryka się ze skutkami pandemii, a przedsiębiorcy są na pierwszej linii frontu walki z tym gospodarczym kryzysem – podkreślała Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry – Dziś musimy jeszcze bardziej sobie przypomnieć o tych moralnych podstawach przedsiębiorczości, jakie jest miejsce i rola tego, kto przedsiębierze, tego, kto najbardziej ryzykuje, tego, kto tworzy miejsca pracy i któremu dziś pewnie warto przypomnieć o tym, dlaczego to robi – w jaki sposób należy interpretować słowa biblijne: ‘czyńcie sobie ziemię poddaną’, bo one w sposób szczególny adresowane są do przedsiębiorców. W tym trudnym czasie warto tymi wątpliwościami, obawami i troskami się dzielić, bo bez dobrej współpracy i przedsiębiorców pomiędzy sobą, ale między przedsiębiorcami, administracją rządową i całym społeczeństwem nie uporamy się ze skutkami kryzysu w taki sposób, w jaki byśmy sobie życzyli.

Jasna Góra to nie tylko miejsce kultu, które bliskie jest już kolejnym pokoleniom Polaków, ale to także wielkie i ważne miejsce w naszej historii. Ono jest uosobieniem, ucieleśnieniem nie tylko wielu zrywów i walk Polski o niepodległość, o wolność, ale także symbolem tego, co dla naszych wartości najważniejsze. To jest też takie miejsce, do którego warto przychodzić w tych trudnych czasach, kiedy podważamy porządek, podważamy ład, bo pandemia także unaocznia nam znacznie głębszy kryzys, z jakim mierzy się zachodnia cywilizacja. Warto powrócić do korzeni, a korzenie zachodniej cywilizacji są w takich miejscach jak Częstochowa – podkreśliła wicepremier Jadwiga Emilewicz.

W Rozmowie z Radiem Fiat Jarosław Gowin, lider partii Porozumienie, podkreślił, że pielgrzymka przedsiębiorców jest wyrazem głęboko wiary katolickiej Polaków:

-Znajdujemy się w miejscu, które jest sercem polskiego Kościoła. To, że przedsiębiorcy sami z siebie odczuwają potrzebę, żeby tutaj przyjść i pokłonić się przed Panem Bogiem, jest dowodem na wyjątkowość tego miejsca i żywotność polskiego chrześcijaństwa.

Organizatorami wydarzenia byli: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content