Fot. Radio Fiat

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej obchodzi 28-lecie istnienia. Zostało ono zarejestrowane 17 marca 1993 roku, co pozwoliło od tego momentu rozpocząć działanie na rzecz pacjentów potrzebujących pomocy w ostatnich chwilach swojego życia.

Początkowo pomagano osobom zmagającym się wyłącznie z chorobami nowotworowymi. W tym czasie hospicjum rozszerzyło opiekę paliatywną na wszystkich, którzy byli i są u kresu swojego życia.

– Staramy się, by nasza opieka wciąż się rozwijała i dostosowywała do nowoczesności, którą niesie współczesny świat. Jednym z przykładów jest dobre leczenie przeciwbólowe. Teraz mamy znacząco więcej środków, które możemy zastosować u pacjentów. Wydaje nam się, że największy problem to właśnie ból choroby nowotworowej – mówiła Anna Kaptacz, prezes zarządu Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Budynek hospicjum przy ul. Krakowskiej jest w stanie przyjąć jednorazowo 15 osób wymagających opieki stacjonarnej. Jak podkreśla Anna Kaptacz to zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę liczbę potrzebujących osób z obszaru dawnego województwa częstochowskiego. A chorym z takiego właśnie obszaru hospicjum pomaga.

– 15 kwietnia zaplanowaliśmy uroczyste otwarcie budynku, który remontujemy od trzech lat przy ul. Kopernika. Planujemy uruchomić tam 40 łóżek opieki stacjonarnej. Mamy nadzieję, że dzięki temu pacjenci wymagający opieki stacjonarnej nie będą musieli czekać w kolejce.

Średni czas opieki w hospicjum domowym Ziemi Częstochowskiej wynosi trzy miesiące, natomiast w stacjonarnym – miesiąc. W swojej opiece placówka ma także hospicjum dziecięce utworzone w 2000 roku. Miesięcznie pod opieką znajduje się ok. 600 osób dorosłych oraz ok. 70 dzieci.

BNO

Skip to content