W poniedziałek, 6 marca w Politechnice Częstochowskiej na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów odbył się Dzień Inżyniera. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Szczególnym punktem było podpisanie umowy współpracy pomiędzy Uczelnią, a dwoma szkołami: V LO im. A. Mickiewicza oraz VIII LO Samorządowym w Częstochowie.

Więcej o inicjatywie mówi dziekan Wydziału prof. PCz, Agata Dudek:

– Światowy Dzień Inżyniera dla Zrównoważonego Rozwoju jest obchodzony przez Politechnikę Częstochowską po raz pierwszy. Niezmiernie ważne jest to, aby podkreślić rolę inżynierów we współczesnym świecie. Zrównoważony rozwój oznacza podniesienie jakości naszego życia, które powiązane jest także z rozwojem cywilizacji, za który odpowiadają właśnie inżynierowie. Inżynier to zawód naszej przyszłości, którego chcemy nauczyć naszych studentów. Mamy w tym ponad 70-letnią tradycję. Mamy świadomość, że absolwent wypuszczony na rynek musi posiadać nie tylko kompetencje techniczne, powinien on również mieć umiejętności z zakresu tzw. przedmiotów „miękkich”.

– Światowy Dzień Inżyniera jest młodym świętem, który ufundowano trzy lata temu. Patronat nad nim objął UNESCO – mówi prof. Sebastian Mróz, kierownik ds. rozwoju oraz przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodu Światowego Dnia Inżyniera:

– Jesteśmy zarejestrowani na oficjalnej stronie australijskiej. To okazja, aby zachęcić młodych adeptów nauk technicznych – uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów do zgłębiania tajników związanych z pracą inżyniera. Gościmy dzisiaj wiele firm z Częstochowy i regionu, a także dużo zagranicznych koncernów, które oferują pracę m.in. dla uczniów szkół ponadpodstawowych, jak i dla studentów. Oprócz targów pracy, wszyscy chętni będą mieli okazję odbyć warsztaty, np. z zakresu pisania CV, odbywania rozmów kwalifikacyjnych. Zainteresowanie wydarzeniem jest olbrzymie. Odnotowaliśmy około czterystu chętnych.

W ramach obchodów Światowego Dnia Inżyniera po raz pierwszy został zorganizowany panel dyskusyjny, w którym absolwenci Politechniki Częstochowskiej mogli przekazać własne ścieżki kariery, które były możliwe dzięki studiowaniu nauk technicznych w PCz. W trakcie wydarzenia studenci i uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli zapoznać się z ofertami pracy czołowych firm z regionu Częstochowy:

– Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach. Przyjechaliśmy, aby uczestniczyć w Europejskim Dniu Inżyniera, aby zaprezentować możliwości wsparcia funduszowego w Nowej Perspektywie 2021-2027. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą otworzyć własną działalność gospodarczą, lub chcieliby skorzystać z oferowanych szkoleń. Zapraszamy także przedsiębiorców, którzy myślą o rozszerzeniu działalności w ramach funduszy europejskich.
– Nazywam się Maja Wierońska, jestem specjalistką ds. rekrutacji i rozwoju pracowników. Nasza Firma mieści się w Praszce, to przedsiębiorstwo produkcyjne z branży motoryzacyjnej, produkujemy tam półosie napędowe do samochodów. W zakresie współpracy ze studentami – posiadamy kilka działów inżynieryjnych, w naszej firmie istnieje możliwość rozwoju. Obecnie zatrudniamy ok.900 pracowników, studenci na pewno również znajdą tu swoje miejsce. Promujemy staż w dziale rozwoju produktu, ale chętnie opowiemy o pozostałych ścieżkach możliwej kariery.

Celem obchodów Światowego Dnia Inżyniera dla Zrównoważonego Rozwoju jest przedstawienie studentom oraz uczniom szkół ponadpodstawowych ważnego wkładu inżynierów do zrównoważonego rozwoju i nowoczesnego życia.

Dzień Inżyniera w Politechnice Częstochowskiej

Skip to content