W czwartek, 13 kwietnia, grupa wychowawców z Ochotniczych Hufców Pracy zjechała z całej Polski, aby spotkać się w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości „Święta Puszcza”. Spotkanie miało wymiar wykładów – na tematy dotyczące wychowywania młodzieży.

O szczegółach pomysłu, który powstał, aby wychowawcy mogli również się „dokształcić” mówi ks. prałat Jarosław Sroka, duszpasterz Krajowych Ochotniczych Hufców Pracy:

– Taki pomysł powstał naszego Krajowego Duszpasterstwa Ochotniczych Hufców Pracy, żebyśmy się spotykali z wychowawcami i żeby wprost rozmawiać na tematy wychowawcze, mówić o problemach młodzieży o trudnościach wychowawczych, żeby dzielić się doświadczeniami, żeby ci wychowawcy, którzy są z różnych zakątków Polski, żeby opowiadali co u nich słychać.

Jednym z prelegentów, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach z młodzieżą, o tym, jak można im pomóc oraz na co zwracać uwagę jako wychowawca był, bp Andrzej Przybylski:

– Główny temat bo to jest spotkanie wychowawców OHP, a więc nauczyciele, którzy pracują z młodymi i próbują im pomagać w rozwoju ustawiać i w życiu. Towarzyszyć wejściu w młodości w dorosłe życie. Na pierwszym wykładzie będziemy stawiać pytanie wychowywać, ale jak, bo to wcale nie jest takie oczywiste.

Program wychowawczy OHP obejmuje szerokie spektrum tematów i form działalności. Tak, aby każdemu uczestnikowi umożliwić zaspokojenie jego najważniejszych potrzeb wychowawczych, a także inspirować rozwój jego zainteresowań i osobowości. Jak ważny jest program wychowawczy mówi Piotr Modzelewski, Zastępca Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie:

– Jako OHP rzeczywiście staramy się od ponad 90 lat, bo chcemy nawiązywać do Junackich Hufców Pracy. OHP przejawiał się na dobrą sprawę w czterech aspektach zarówno psychologicznym, społecznym, dzisiaj też o tym mówił bp Andrzej Przybylski, ale zwracamy też na te warunki fizyczne. OHP czują się też o tyle bardziej jakby zdeterminowane i w obowiązku pamiętania też o tym aspekcie duchowym, ze względu na to, że mamy patrona wielkiego patrona św. Jana Pawła II.

Ochotnicze Hufce Pracy to państwowa jednostka budżetowa nadzorowana przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, do której głównych zadań należy m.in.: wspomaganie systemu oświaty poprzez aktywizację społeczną, zawodową i ekonomiczną młodzieży, wspieranie inicjatyw służących przeciwdziałaniu bezrobociu i wychowaniu w procesie pracy, w tym organizowanie zatrudnienia oraz organizowanie międzynarodowej wymiany młodzieży.

Spotkanie wychowawców OHP w Świętej Puszczy

Skip to content