Najbliższe dni będą słoneczne i ciepłe. W niektórych regionach temperatura maksymalna przekroczy 28 stopni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega jednak przed intensywnymi opadami deszczu i burzami.

Jak to będzie wyglądało w najbliższych dniach w woj. śląskim mówi specjalista z Centrum Meterologicznego IMGW, Radosław Droździoł:

– W najbliższym tygodniu, maksymalna temperatura powietrza wyniesie 25 stopni. W prognozach dziesięciodniowych upałów nie widać. Noce zrobią się cieplejsze, temperatura minimalna nad ranem wyniesie 14 stopni. Przelotne opady pojawią się na południu województwa. Wystąpią również punktowe opady związane z burzami. W województwie śląskim nie przewiduje się suszy. Najgorsze warunki wilgotnościowe panują na zachodzie województwa – w okolicy Krupskiego Młyna.

Czy w czasie wakacji możemy spodziewać się jednak wysokich temperatur, a co za tym idzie – suszy hydrologicznej albo atmosferycznej?:

– Według naszych modeli, najcieplejszym okresem czerwca będzie środek miesiąca – od 12 do 25 dnia miesiąca. Szansa na upały jest niewielka, wynosi około 6 procent. Czerwiec będzie nieco cieplejszy, niż przewiduje to norma klimatyczna. Lipiec będzie miesiącem ze średnią temperaturą w normie. Sierpień będzie cieplejszy niż zwykle, opady pozostaną w normie.

Podsumowując, burze z ulewnymi opadami deszczu będą pojawiały się od wtorku do niedzieli. Tymczasem opady deszczu od poniedziałku możliwe jedynie na południu województw śląskiego i małopolskiego. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju wyniesie od 22 do 26 stopni.

Skip to content