Fot. Radio Fiat 

Dzisiaj mija 29 lat od rozpoczęcia nadawania Katolickiej Rozgłośni Radiowej FIAT. Od prawie trzech dekad radio przekazuje słuchaczom Dobrą Nowinę, połączoną z różnorodną muzyką, rzetelnymi wiadomościami i ciekawymi audycjami.

Na początku radio miało służyć do transmisji tłumaczeń treści wygłaszanych podczas Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie, o czym mówi abp senior Stanisław Nowak, ówczesny biskup diecezji częstochowskiej.

– Ojciec Święty ofiarował z okazji VI Światowego Dnia Młodzieży urządzenia dla radia, żeby młodzież mogła w różnych językach przyjmować słowo, żeby to radio służyło młodzieży. A później jak już zakończył się Światowy Dzień Młodzieży, odpowiednie instytucje kazały nam to radio zlikwidować, ale zwróciłem się do władz, żeby radio istniało jako diecezjalne. I to był jak gdyby drugi akt zaistnienia Radia FIAT- urządzenia były te same, które Ojciec Święty nam ofiarował wdzięczny za to, że przyjęliśmy tylu młodych.

Ks. prałat dr hab. Marian Duda, współzałożyciel Radia Fiat tłumaczy, że powstanie rozgłośni należy rozpatrywać pod kątem historycznym i przede wszystkim w wymiarze duchowym.

– Powstanie radia było wielką łaską. Kościół częstochowski przyjął ją, aby poprzez środek masowego przekazu pełnić służbę nowej ewangelizacji. W kolejną rocznicę wspomnieć należy wszystkich, którzy przez lata tworzyli rozgłośnię: ks. Lucjana Nowakowskiego, ks. Stanisława Jasionka, a także wolontariuszy, którzy wypełniali program radia. Pierwszą siedzibą rozgłośni było studio mieszczące się w III Al. NMP w Częstochowie.

Abp senior Stanisław Nowak dodaje, że nazwa rozgłośni pochodzi od słów „niech mi się stanie”, wypowiedzianych przez Maryję, gdy przyjęła Ducha Świętego.

– Słowo „fiat” jest najbardziej maryjnym. To przez nie Maryja przyjęła Ducha Świętego. Bóg stał się człowiekiem, a Maryja wyraziła na to zgodę. Bóg, choć daje wszelką łaskę, czeka na wolę człowieka. Nie ingeruje w życie ludzkie na siłę. W tym przejawia o niego swoją ogromną miłość.

Radio Fiat to najstarsza rozgłośnia katolicka w Polsce, które oferuje nie tylko różnorodną muzykę, ale również ciekawe audycje m.in. o tematyce kościelnej, społecznej czy przyrodniczej. Od 2005 roku funkcję dyrektora rozgłośni sprawuje ks. Piotr Zaborski.

– Silnym akcentem na antenie Radia Fiat są sprawy lokalne, dlatego przygotowujemy przeglądy reporterskie. Naszym celem było stworzenie środka masowego przekazu, który dostarczy słuchaczom informacji w zakresie życia Kościoła, ale również tego, co dzieje się w kraju i na świecie. Jesteśmy też jedną z 22 rozgłośni zrzeszonych w Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich.

Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Katolickiej Rozgłośni Radiowej FIAT, przez 29 lat program radia zmieniał się, ale głoszenie Słowa Bożego trwa nadal.

-To nie tylko praca, ale pewnego rodzaju służba. Staramy się na co dzień głosić Dobrą Nowinę. Obraz radia zmieniał się natomiast misja pozostała ta sama. Najważniejszy jest Jezus Chrystus oraz Kościół i to, co się w nim dzieje. Naszym celem jest przekazywanie rzetelnych informacji.

Radia Fiat słuchać można na częstotliwości 94,7 FM w Częstochowie oraz 88,1 w Wieluniu. Oprócz muzyki i audycji rozgłośnia oferuje dostęp do najświeższych informacji także na portalu informacyjnym czestochowskie24.pl.

ABK

Skip to content