Na Jasnej Górze rozpoczęło się dzisiaj 30. Forum Szkół Katolickich.

Celem spotkania jest zrzeszanie dyrektorów i nauczycieli szkół katolickich z całej Polski. Przez najbliższe dwa dni (14 i 15 listopada) Forum będzie obradowało m.in. na temat wychowania. Mottem przewodnim tegorocznego Forum Szkół Katolickich są słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Żywcu w 1995 r.: „Chrześcijanin jest powołany do tego, ażeby dawać świadectwo o Chrystusie, Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. W ten sposób buduje się Kościół”.

– Tegoroczne Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze odbywa się w atmosferze wdzięczności Panu Bogu i Matce Najświętszej za dar 25-lecia Rady Szkół Katolickich – mówi bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich. – Na Jasną Górę przybywamy przede wszystkim po to, by podziękować za troskę i za rozwój szkół katolickich w Polsce. Robimy to jednak w taki sposób, w jaki przychodzi się do mamy i do domu rodzinnego. Z tego powodu mówimy też wtedy o swoich marzeniach, planach, troskach oraz niepokojach, przy czym tych ostatnich jest coraz więcej, a to z tego względu, że cała polska szkoła, obejmująca również szkoły katolickie, jest wystawiona na próby i niebezpieczeństwa. Dlatego przybywając na Jasną Górę i dziękując, chcemy jednocześnie prosić o przemożne wstawiennictwo Matki Przenajświętszej, która jest patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce – dodaje bp Mendyk.

Gościem specjalnym tegorocznego Forum będzie kard. Robert Sarah, Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Ks. Zenon Latawiec podkreśla znaczenie wizyty kardynała w Polsce.

– Kardynał Sarah to nasza perełka, która na pewno przybędzie, ponieważ już w tej chwili jest w Warszawie i jeszcze dzisiaj ma zjawić się w Częstochowie – mówi ksiądz. – Powiem szczerze, że z początku nie wierzyliśmy, że uda nam się na to jubileuszowe spotkanie sprowadzić ks. kardynała, jednak udało się nam to zrobić. Liczę na to, że będzie to wspaniałe spotkanie, ponieważ czytając jego książki, odnosi się wrażenie, że jest to prorok XXI wieku, który mówi o zagrożeniach, a jednocześnie pokazuje światło nadziei i kierunek, w którym należy pójść, by te zagrożenia zwalczać. Jest to cenne zwłaszcza dla nauczycieli, którzy również borykają się z różnymi problemami i w związku z tym potrzebują, by ktoś im uświadomił, w jakiej sytuacji się znajdują, a przy tym, co należy robić, by móc się w niej odnaleźć – podsumowuje ksiądz.

Kard. Sarah będzie przewodniczył w piątek Mszy św. w jęz. łacińskim w Bazylice Jasnogórskiej oraz wygłosi dwie konferencje zatytułowane: Kościół – kryzys i odnowa oraz Misja katolickiego wychowawcy. Uczestnikom Forum będą towarzyszyli bp Marek Mendyk oraz bp Stanisław Napierała, były wieloletni Asystent RSK, który podzieli się swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat 25 lat istnienia Rady.

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content