Fot. strefaucznia.edu.pl

W świecie pełnym nienawiści i walki o ideologie coraz mniej jest szczerych międzyludzkich kontaktów. Często wolimy żyć obok siebie, niż ze sobą lub przy sobie. To właśnie dlatego 30 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Ten dzień ma pokazać, jak ważny dla człowieka jest drugi człowiek.

„Ojcem” tego święta jest Paragwajczyk Ramón Artemio Bracho, który w 1958 roku założył fundację na rzecz przyjaźni. Dzięki jego staraniom ONZ uchwalił w 2011 roku Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Współcześnie każdy z nas inaczej postrzega definicję przyjaciela. O tym, jaka jest definicja tego słowa oraz czym jest przyjaźń.

– Samo słowo „przyjaciel” oznacza „przy jaźni”, czyli przy mnie blisko, przy moim „ja”. To ktoś, kto jest blisko, kto mnie rozumie i ma dużo empatii wobec mojej osoby. Przyjaźń jest bliską, wyjątkową więzią na płaszczyźnie emocjonalnej, duchowej i intelektualnej, natomiast nie na płaszczyźnie fizycznej. To szczególny rodzaj więzi, gdzie ważną rolę pełni intymność, taka jak powierzanie swoich tajemnic i spraw – opowiadała psycholog Ewa Więckowska.

Przyjaźń, podobnie jak wiele innych odmian relacji między ludźmi musi opierać się na pewnych filarach, ustalonych i akceptowanych przez obie strony.

– Ważnymi filarem przyjaźni jest wierność, jednak ona weryfikuje się po dłuższym czasie w postaci prób zaufania. Ważna jest także szczerość i obecność w życiu – mówiła Ewa Więckowska. Ponadto jak podkreśla psycholog, dobrze przeżyty kryzys w przyjaźni pomaga polepszyć relację i jeszcze bardziej zacieśnić więzi: – Często przyczyną kryzysu są zmiany życiowe, takie jak np. przeprowadzka do innego miasta, pojawienie się dziecka czy zmiana pracy, która mocno nas pochłania. Często wygląda to tak, że osoba, która zmienia coś w swoim życiu, jest pochłonięta nową rzeczywistością i zapomina o przyjacielu. Warto wtedy przeczekać pewien czas i zorganizować spokojną rozmowę – dodała.

Historia Dnia Przyjaźni sięga lat 30. ubiegłego wieku, kiedy to firmy sprzedające kartki okolicznościowe w Stanach Zjednoczonych zaczęły promować Dzień Przyjaźni. Wówczas jednak święto to się nie przyjęło. Jego odwieczną ideą jest przyjaźń między narodami, krajami, kulturami i osobami fizycznymi, która może zainspirować wysiłki na rzecz pokoju i budować mosty między społecznościami.

BNO
Wypowiedzi z dźwięków Katolickiego Radia Zamość

Skip to content