Msza Dziękczynna na Jasnej Górze zgromadziła tysiące wiernych. Wielu pielgrzymów przyszło do sanktuarium już wczoraj w pieszych pielgrzymkach. Kolejni gromadzili się na placu pod szczytem od wczesnych godzin porannych.
Eucharystia była głównym punktem obchodów jubileuszu 300-lecia koronacji Najświętszego Obrazu. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Salvatore Pennacchio. – To wielki zaszczyt mieć za matkę Królową – powiedział papież Franciszek w orędziu, którego nagranie obejrzeli uczestnicy uroczystości. – Częstochowa to miejsce, w którym Matka Boża jednoczy nas wszystkich – podkreśliła w rozmowie z TVP Info premier Beata Szydło, która przybyła na uroczystości.
– Jeśli Częstochowa jest w centrum Polski, oznacza to, że Polska posiada matczyne serce; że każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą – mówił papież Franciszek do pielgrzymów. Jego przemówienie wyemitowano na początku uroczystej Mszy św. na Jasnej Górze.
Jak powiedział Franciszek, pielgrzymi mają zwyczaj powierzać Maryi wszystko: „przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, radości i troski waszego osobistego życia i życia waszego umiłowanego kraju”.
– Bardzo mile wspominam fakt, iż dokonałem tego razem z wami w zeszłym roku, gdy przeniknął mnie wzrok Matki, gdy moje oczy spotkały się z oczyma Madonny, gdy powierzałem Jej sercu to, co znajdowało się w moim i w waszym sercu. Zachowuję żywą i wdzięczną pamięć tych radosnych chwil, kiedy także i ja przybyłem jako pielgrzym, by pod wzrokiem Matki celebrować 1050-tą rocznicę chrztu Polski – zaznaczył Franciszek.
Wiernych zgromadzonych na uroczystej mszy, która rozpoczęła się w sobotę przed południem na wałach Jasnej Góry, powitał generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski. Wezwał do modlitwy o mądrość i jedność dla Polaków – aby potrafili różnić się, ale mądrze, uczciwie i z troską o naród.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wśród nich prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski.
– Częstochowa to miejsce refleksji nad przeszłością i przyszłością – powiedziała premier Beata Szydło w rozmowie z TVP Info przeprowadzonej na Jasnej Górze. – Polska w ważnych momentach jest zjednoczona – dodała.
Mszy przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. Mówił o potrzebie przemiany w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. – Mamy w prawdziwym i szczerym dialogu szukać rozwiązań które nie byłyby kierowane przeciw komukolwiek, ale w trwały i zrozumiały sposób reformowały instytucje służące ludzkiemu dobru i sprawiedliwości – powiedział. – Szanujmy ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego bycia razem i współistnienia – podkreślił abp Polak.
W trakcie mszy odnowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu. Tekst odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Śluby to modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Powstały w roku 300-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza jako swoisty program odnowy życia religijnego i moralnego narodu.
Śluby zawierają m.in. zobowiązanie do ochrony życia, nierozerwalności małżeństwa, umacniania rodziny, dbałości o pokój, sprawiedliwość, dobre współżycie sąsiedzkie i społeczne oraz walki ze społecznymi przywarami: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i rozwiązłością. Ponowienie ślubów poprzedził i zakończył w sobotę dźwięk jasnogórskich fanfar.
Msza św. zakończyła się apostolskim błogosławieństwem, które w imieniu papieża Franciszka przekazał wiernym nuncjusz apostolski w Polsce.

Źródło: IAR/PAP

Zdjęcia: Kaja Nowak

Skip to content