W środę, 16 października na Hali Żużlowej w Częstochowie odbyła się V edycja Festiwalu Piosenki Podwórkowej, który został zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
W tym roku motywem przewodnim festiwalu był rock and roll. Beata Mstowska, przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną mówi dlaczego wydarzenie przyciąga coraz więcej ludzi:
– To się dzieje samo. Kiedyś byliśmy takim Festiwalem lokalnym i to samo w sobie rośnie. Mamy takie szczęście, że kiedy kogoś zapraszamy to nam nie odmawia. Widząc uczestników oraz jaka to jest impreza, po prostu nie odmawiają i mówią, że świetnie się bawią oraz, że mogą tutaj odpocząć. Zaproszeni goście są pod ogromnym wrażeniem osób które występują na scenie i to jest chyba ta magia. Za rok oczywiście będzie kolejna edycja, nie wiemy jeszcze pod jaką nazwą, ale na pewno się odbędzie.
Głównym celem imprezy jest możliwość zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych osób niepełnosprawnych oraz wspólna integracja. Jak podkreśla Beata Raczyńska, współorganizator wydarzenia każdy z uczestników podchodzi profesjonalnie do swojego występu:
– Przyjeżdżają zespoły z różnych ośrodków. Wszyscy są ubrani, przygotowani. Robią to bardzo profesjonalnie, z rozmachem, przygotowują się bardzo długo. Jest to na prawdę bardzo fajna impreza zarówno dla uczestników jak i dla organizatorów.
W pomoc przy organizacji wydarzenia zaangażowani byli również wolontariusze. Kamila Drudzińska, uczennica VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, mówi w czym mogła pomóc jako jedna z wolontariuszek:
– Jesteśmy tu w charakterze wolontariuszy, teraz pomagamy w szatni a później będziemy pomagać na kuchni przy wydawaniu posiłków.
W wydarzeniu biorą udział dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną oraz ruchową. Jednym z uczestników byli podopieczni Kariny Goldsztajn – Szczęszek z Zespołu Szkół Specjalnych nr: 28 w Częstochowie:
– Jesteśmy na takim Festiwalu Muzycznym, w tym roku edycja na rockowo. Przedstawimy utwór Beaty Kozidrak. Przygotowania jak co roku, na początku wybieramy repertuar i zastanawiamy się co możemy w nim zmienić, jak zaaranżować utwór oraz jaką dobrać muzykę. Zawsze śpiewamy na żywo, wyszukujemy w naszej szkole talent muzyczny, więc staramy się zawsze wystąpić profesjonalnie. Później dobieramy stroje, są próby z instrumentami i dzisiaj się okaże jak nam to wyszło.
Pierwszy Festiwal Piosenki Podwórkowej odbył się w 2009 r. Z roku na rok festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem.