3E/Foto. Radio Fiat

Energia, elektryczność, ekologia – tymi trzema hasłami reklamowany był piknik branżowy, zorganizowany przez Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie. Wydarzenie zorganizowano z okazji święta elektryka, które przypada właśnie 10 czerwca. Na spotkaniu nie brakowało atrakcji oraz edukacji, a częstochowskie firmy z branży elektrycznej i elektromechanicznej były w stanie dotrzeć ze swoimi ofertami do absolwentów technikum i szkoły zawodowej.

Tomasz Dobosz, dyrektor placówki, mówi, że pierwotny plan przygotowania skromnej akcji informacyjnej przerodził się w wielki, otwarty dla wszystkich zainteresowanych piknik tematyczny, który nie tylko pozwolił pracodawcom z Częstochowy zaprezentować swoje oferty pracy, ale i dostarczył najmłodszym sporo atrakcji oraz dobrych wrażeń. Według dyrektora krytycznym jest kształtowanie opinii społecznych nt. bezpiecznej, przyjaznej środowisku energii od najmłodszych lat. To po pierwsze, po drugie zaś takie pikniki propagują kierunki techniczne i elektro-mechaniczne, które obecnie przeżywają swój renesans. Specjalista w tych dziedzinach zawsze znajdzie miejsce na rynku pracy, zarabiając często wielokrotnie więcej, niż niejeden absolwent studiów wyższych.

Piknik, zorganizowany przez całe grono pedagogiczne placówki, okazał się być świetnym pomysłem, zarówno dla pracodawców, jak i uczniów, potencjalnych przyszłych pracowników. Agnieszka Hyla-Kaźmierczak, kierownik Wydziału Personalnego Częstochowskiego Oddziału Tauron Dystrybucja, mówi, że takie pikniki są idealną okazją dla zapoznania uczniów i ich przyszłych pracodawców. Szkoły techniczne oraz zawodowe są od wielu lat kuźniami specjalistycznych kadr, które zajmują następnie miejsce w częstochowskich przedsiębiorstwach i firmach, takich właśnie jak Tauron Częstochowa.

Na pikniku nie brakowało atrakcji. Samochody elektryczne, do których można było wsiąść, elektryczny autobus, specjalistyczny sprzęt elektro-mechanika, fotowoltaika. Przygotowano również poczęstunek dla wszystkich uczestników imprezy. Wśród zainteresowanych znajdowali się nie tylko przyszli elektromechanicy, czy elektrycy, a nawet uczniowie szkół podstawowych i przedszkoli. Imprezą zainteresowały się także pozaszkolne kluby. O jednym z nich mówi Ilona Cieślińska-Gąsior, prezentując na pikniku wytwór koła informatycznego, które przygotowało trzy roboty, zaprogramowane przez uczniów i członków klubu.

Co o pikniku myślą sami zainteresowani? Zapytaliśmy uczniów częstochowskich szkół średnich oraz podstawówek, którzy odpowiedzieli nam w ten sposób: piknik elektryka to świetna okazja do zabawy i znalezienia potencjalnego miejsca, na przyszłym rynku pracy.

Na spotkaniu nie zabrało również najmłodszych. Przedszkolaki równie chętnie brały udział w pokazach, czy zabawach grupowych ucząc się, co to znaczy ekologiczna energia. Maluchy uważnie oraz ze skupieniem przyswajały informacje, prezentowane im przez organizatorów pikniku.

Była to pierwsza tego typu impreza zorganizowana przez szkołę i jak się okazało, piknik od samego początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich częstochowskich szkół oraz największych pracodawców.

Skip to content