Fot. czestochowa.pl

Na 11 czerwca zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miasta, której celem było m.in. wyjaśnienie nieścisłości związanych z Budżetem Obywatelskim na lata 2020/2021.

Sesja została zaplanowana na godz. 14:00 i trwała około trzech godzin. Została zwołana z inicjatywy radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości. W szczegóły wprowadza radny tego klubu, Paweł Ruksza:

Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji w tematach, w których nie możemy doprosić się prezydenta albo o informacje na te tematy, wytłumaczenia spraw albo załatwienia tych spraw. Przedmiotem tej sesji była kwestia budżetu obywatelskiego i naprawienia sytuacji po fałszowaniu budżetu obywatelskiego poprzez kradzież personalnych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W tej sprawie jest prowadzone karne postępowanie przez prokuraturę w Sosnowcu. Organy ścigania zostały powiadomione i w tej sprawie podjęły już działania.

Radni chcieli się także dowiedzieć, czy Urząd Miasta planuje wprowadzenie zabezpieczeń, które uniemożliwią kradzież danych osobowych z miejskich instytucji w przyszłości. Poza tym, poruszono jeszcze inny, bardzo ważny dla mieszkańców Częstochowy temat:

Również przedmiotem sesji była kwestia zgłaszana już ponad 2 miesiące temu przez mieszkańców ul. Mieszka Starego, gdzie tam boją się, że naruszono wysokość terenu, co może mieć wpływ na zalanie ich domostw. I tutaj Urząd Miasta mówi, że służby wojewody powinny pilnować tych spraw, podczas gdy mieszkańcy zwracają się o to do gospodarza miasta, bo to są kompetencje załatwiania tych najbliższych potrzeb, najważniejszych zadań mieszkańców Częstochowy przez prezydenta miasta.

Poza tym rozmawiano o zaniedbanych trawnikach w mieście oraz o remoncie ulicy Glogera. Jak podkreśla Paweł Ruksza, radni ciągle nie mogą skutecznie wyegzekwować od władz miasta odpowiedzi na zadawane pytania. Niewykluczone, że takie nadzwyczajne sesje będą w najbliższym czasie zwoływane częściej.

RG