5 sposobów na upiększenie przydomowego basenu stelażowego

Marzysz o letnich kąpielach pod gołym niebem? Uważasz, że baseny stelażowe psują estetykę ogrodu? Poznaj 5 sposobów na upiększenie przydomowego basenu stelażowego – dużego i małego. Przekonaj się, jak piękna i funkcjonalna może być Twoja strefa basenowa.

1. Obudowanie basenu stelażowego
Basen stelażowy można efektownie i stosunkowo niewielkim kosztem obudować, np. odpowiednio zaimpregnowanymi drewnianymi deskami. Gdy wybierzesz model głęboki, warto go chociaż częściowo wkopać w ziemię. Konstrukcja w pełni wolnostojąca sprawdzi się w przestronnym ogrodzie. Basen taki może stanowić spójne przedłużenie tarasu albo niezależną konstrukcję. Przemyślana zabudowa zwiększy estetykę zarówno samej strefy basenowej, jak i całego ogrodu. Dodatkowo zyskasz funkcjonalną i atrakcyjną wizualnie przestrzeń do ustawienia stolika z krzesłami i leżakami. Decydując się na wyższą zabudowę, możesz pomyśleć o wykonaniu schowka na meble ogrodowe i akcesoria basenowe. Co istotne, zabudowane baseny ogrodowe stelażowe nie wymagają składania/chowania na zimę.

2. Wkopanie głębokiego basenu stelażowego w ziemię
Coraz więcej osób poszukuje zdecydowanie tańszej, ale równie funkcjonalnej i efektownej alternatywy dla tradycyjnego basenu stacjonarnego (murowanego, ziemnego). Jeśli dotyczy to również Ciebie, możesz zdecydować się na basen stelażowy głęboki i wkopać go w ziemię. Markowy, duży basen stelażowy o długości 7 metrów kosztuje ok. 7-8 tys. zł, np. w sklepie Dollo.pl. Do wyboru pozostają różne kształty. Możesz kupić basen stelażowy kwadratowy, okrągły lub prostokątny. Do wkopania w ziemię polecamy ten ostatni. Warto zamówić od razu cały zestaw typu 16/17/18 w 1. Zawiera on praktycznie wszystko, co potrzebne do uruchomienia basenu, w tym pompę, chemię basenową, pokrywę na basen stelażowy i rozmaite akcesoria „nadprogramowe” typu dmuchane koło. Wokół zabudowanego basenu wykonaj utwardzoną nawierzchnię, np. z dużych płyt betonowych lub z drewnianych desek. W pobliżu zaaranżuj strefę wypoczynkową z kompletem mebli ogrodowych i opcjonalnie z miejscem na grilla.

 

Basen ogrodowy stelażowy 305 x 76 BESTWAY – zestaw 16 w 1

 

3. Posadzenie roślinności wokół basenu stelażowego
W upiększeniu przestrzeni wokół ogrodowego basenu stelażowego (zabudowanego lub nie) pomogą Ci rośliny. Ważne, by roślinność w strefie basenowej dobrze współgrała z pozostałą florą w ogrodzie. Możesz zasadzić tutaj trawy ozdobne, w szczególności miskanty, trawy pampasowe i rozplenicę japońską. Jeśli nie chcesz ciągle wyławiać liści z wody, wybierz gatunki, które nie zrzucają liści na zimę, np. różanecznik, bluszcz pospolity, laurowiśnię czy ostrokrzew. W strefie basenowej ładnie wyglądają też iglaki, jak sosna, jodła, świerk, cyprysik, jałowiec czy żywotnik. Tuż przy wodzie powinny się znaleźć rośliny niższe. Im dalej od zbiornika, tym wyższa może być roślinność.

4. Oświetlenie basenu stelażowego
Światło potrafi zdziałać cuda nie tylko w kwestii funkcjonalności strefy basenowej, ale również jej wyglądu i klimatu. Podświetlić możesz zarówno sam basen, jak i ścieżkę, która do niego prowadzi. Dodatkowo warto zadbać o klimatyczne oświetlenie przestrzeni wokół strefy basenowej (w tle). Kąpiele po zmroku nabiorą zupełnie nowej oprawy.

5. Zakup basenu stelażowego ze ściankami imitującymi zabudowę
Zamiast eksperymentować z upiększeniami, możesz od razu kupić basen stelażowy, którego zewnętrzne ścianki nie są tradycyjnie niebieskie czy białe, ale imitują zabudowę. Do wyboru pozostają różne wzory, np. cegła, drewno czy rattan. Taki model prezentuje się atrakcyjnie sam w sobie. Rozwiązanie dedykowane jest osobom, którym nie podoba się typowo „basenowy” design, ale nie chcą tracić czasu ani pieniędzy na zabudowywanie zbiornika.

 

Basen ogrodowy stelażowy 366 x 100 BESTWAY – imitacja rattanu

Skip to content