5-ta edycja Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy za nami

W środowe południe w Klubie Politechnik odbyło się podsumowanie 5-tej edycji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych miały możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. O tym czym jest projekt, mówi jego kierownik Monika Kosowska-Golachowska:

– Projekt nadal trwa. Prowadzimy zajęcia dodatkowe dla dzieci od 6-ciu do 16-tu lat. Dzieci przychodzą do nas na zajęcia praktyczne, a także mają zajęcia wyjazdowe do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Mamy już 31 szkół oczekujących na kolejne edycje, także do chwili obecnej mamy już prawie 1000 absolwentów naszego uniwersytetu i przeprowadziliśmy już prawie 1000 godzin zajęć dodatkowych dla uczniów – powiedziała kierownik.

Dla częstochowskiej uczelni – jak powiedział rektor Politechniki Częstochowskiej Norbert Szczygieł – ten projekt to ważna inwestycja na przyszłość.

– Jest to najczęściej pierwszy kontakt uczniów z politechniką. Teraz będziemy musieli czekać wiele lat aż przyjdą tutaj, aby tu studiować, mam nadzieję, że wiele osób. Chcemy również stworzyć im warunki, aby w najbliższych latach mogli tu częściej przychodzić, nie tylko w ramach Uniwersytetu Młodego odkrywcy, ale żeby odbywały się tu regularne zajęcia dla chętnych – stwierdził rektor uczelni.

Nauczycielka Katarzyna Woźniak ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie przyznała, że udział w Częstochowskim Uniwersytecie Młodego Odkrywcy był dla dzieci i młodzieży bardzo wartościowy.

– Nasza szkoła długo ubiegała się o możliwość udziału w projekcie. Czekaliśmy w kolejce 3 lata. Udało nam się włączyć w projekt klasy 8-me. Rezultaty pewnie będzie można zobaczyć za kilka lat. Już teraz widać, że rozwija się wiele zainteresowań. Myślę, że młodzież jest teraz zorientowana co może robić w Częstochowie, gdzie studiować i jakie ma możliwości – powiedziała nauczycielka.

Uczniowie szkół podstawowych, którzy uczestniczyli w projekcie wiele nauczyli się w przeciągu minionego semestru, zdobyli wiele różnych nowych doświadczeń.

Maja Organa, l. 15, SP 38 w Częstochowie:
– Podczas tego projektu bardzo dużo się dowiedzieliśmy. Z początku niektórzy nie byli zainteresowani, ale mimo to rozwinęli swoją wiedzę. Bardzo dużo się dowiedzieliśmy, a przy tym bardzo dobrze się też bawiliśmy i poznaliśmy wiele ciekawych osób, które w interesujący sposób prowadziły swoje zajęcia.

Tymek, l. 13, SP 13 w Częstochowie
– Fajnie było. Jakbym miał dać ocenę w skali do 10, to myślę, że mógłbym nawet 9 dać. Ciekawe były dla mnie zajęcia z owadami i z dronami.

Malina, l. 10
– Bawiliśmy się lego, dowiedzieliśmy się wiele różnych, nowych rzeczy, pracowaliśmy w grupach.

Kacper Szczypiór, l. 11

– Projekt jako projekt był bardzo fajny, atrakcyjny i zabawny, a atmosfera również była zabawna. Wszystko było bardzo fajnie zorganizowane. Robiliśmy raz roboty, raz patrzyliśmy na owady, sterowaliśmy samochodami, robotami, układaliśmy różne rzeczy z klocków.

Ignacy Idzikowski, l. 10

– Najbardziej podobał mi się samochód przyszłości, gdy walczyliśmy przeciwko dziewczynom. Oczywiście chłopaki wygrali, bo są najlepsi!

W trakcie spotkania zostały wręczone nagrody dla zwycięzców konkursów plastycznego i fotograficznego, organizowanych w ramach Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Na scenie wystąpili również młodzi artyści, którzy zaprezentowali swoje zdolności taneczne i wokalne. Organizatorzy planują dalszy rozwój projektu.

KG

Skip to content