Fot. Radio Fiat

We wtorek 9 czerwca przypadła 55. rocznica uruchomienia Rezerwatu Archeologicznego na Rakowie. Obiekt powstał w miejscu wykopalisk, przykrywając bryłą Rezerwatu ok. 1 ara cmentarzyska ludzi kultury łużyckiej sprzed 2500 lat.

Utworzenie rezerwatu w miejscu znaleziska było na ówczesne czasy czymś rzadkim i niespotykanym. Jak podkreśla Gerta Bielińska kustosz Działu Archeologii Muzeum Częstochowskiego, takie przedsięwzięcia do dziś są rzadkością, głównie ze względów technicznych i formalnych.

– Rezerwat powstał jako pomnik 1000-lecia powstania Państwa Polskiego. Był dla uczczenia czegoś. Poprzez 55. rocznicę możemy uczcić to, że w ogóle pojawił się w Częstochowie w miejscu odkrycia. Jest to tzw. rzadka ekspozycja In Situ, czyli w miejscu odkrycia. Mieści też wystawę dotyczącą ludności kultury łużyckiej, jej wytworów z tamtych czasów na wystawie wokół cmentarzyska – mówiła Greta Bielińska.

W reżimie sanitarnym oraz w rygorach wszelkiej możliwej higieny rezerwat ponownie zostaje otwarty dla zwiedzających – dokładnie w 55. rocznicę powstania. Jeśli jednak ktoś ma obawy i nadal nie chce oglądać ekspozycji osobiście, muzeum wychodzi naprzeciw, tworząc z okazji rocznicy materiały w wersji online:

– 18 maja, czyli w Międzynarodowy Dzień Muzeów na naszym Facebooku pojawił się film„Naszyjniki, bransolety. Skarb ozdób brązowych z okolic Lelowa”. Jest to wirtualne spotkanie wokół kolekcji, w którym prezentujemy skarb z wyrobów brązowych z wystawy w Rezerwacie. Jest to jeden z najciekawszych zespołów zabytkowych w naszym Muzeum Archeologicznych Zespołów Zabytkowych.  Film ten jest nadal dostępny. 9 czerwca o godz. 18:00 pojawi się nowa rzecz – premiera nowego oprowadzania kuratorskiego. Oprowadza współautorka scenariusza wystawy, Magdalena Wieczorek-Szmal – dodała kustosz Rezerwatu.

W obecnych warunkach rezerwat może przyjąć cztery osoby jednocześnie. Jest otwarty w tygodniu w godz. od 12:00 do 17:00. Obecnie nie są prowadzone lekcje edukacyjnych dla najmłodszych. Te wrócą prawdopodobnie od nowego roku szkolnego. Już teraz jednak warto zapoznać się ze szczegółami na stronie Muzeum Częstochowskiego.

 

BNO

Skip to content