W całym kraju odbywają się dzisiaj obchody 7. rocznicy katastrofy w Smoleńsku. 10. kwietnia 2010 roku, w trakcie podchodzenia do lądowania na lotnisku w Smoleńsku, rozbił się rządowy Tu-154 M z delegacją państwową udającą się na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Na pokładzie samolotu znajdowało się 96 osób – przedstawicieli najwyższych władz państwowych z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Na pokładzie samolotu znajdowali się również przedstawiciele Sejmu, Senatu, dowództwa Polskich Sił Zbrojnych, duchowieństwa, Rodzin Katyńskich, organizacji kombatanckich i społecznych.
W Częstochowie uroczystości rocznicowe rozpoczęły się na cmentarzu Kule, przy grobie Janusza Kochanowskiego – Rzecznika Praw Obywatelskich, który zginął w katastrofie. Wspólnej modlitwie przy jego grobie przewodniczył metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.
– Myślę, że dobrze streszcza to tytuł książki Jana Pawła II, „Pamięć i tożsamość”, że kiedy chcemy dobrze rozpoznawać prawdę o sobie, kiedy chcemy wracać do swoich początków, to musimy nie tylko pamiętać, ale właśnie potwierdzać tą pamięć przez czczenie rocznic – mówił abp Depo. – Ktoś by powiedział, że za dużo tej pamięci. Nie. Dlatego, że ona pozwala nam na nowo potwierdzać kim jesteśmy i wobec tych, którzy kiedyś przyjdą po nas, żeby również wdzięczną pamięcią ogarniać ludzi, którzy służyli Bogu i Ojczyźnie.
Na grobie Janusza Kochanowskiego liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Następnie uczestnicy obchodów udali się na Plac Katyński, gdzie przy pamiątkowej tablicy oddano hołd wszystkim ofiarom katastrofy. Przy dębach pamięci poświęconych Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Pamięć o osobach, które zginęły pod Smoleńskiem, uczczono również na Jasnej Górze, gdzie złożono wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą poświęconą katastrofie, znajdującą się przed wejściem do kaplicy Matki Bożej.

ZD

Foto źródło: Mariusz Trepka Facebook, ZD

Skip to content