15 października Archiwum Państwowe w Częstochowie obchodziło 70. rocznicę istnienia w państwowej sieci archiwalnej. W ramach wyjątkowego jubileuszu zorganizowana została konferencja naukowa pt. „Nasze wczoraj i dziś. Rola archiwów państwowych w budowaniu lokalnej pamięci historycznej na przykładzie Archiwum Państwowego w Częstochowie”. Patronat nad konferencją objął dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

– Państwowa sieć archiwalna powstała na podstawie dekretu Naczelnika Państwa w 1919 r., czyli dwa lata temu obchodziliśmy setną rocznicę jej powstania. Natomiast sieć z czasem się rozrastała, rozwijała, a co za tym idzie dołączały do niej nowe ośrodki i instytucje. Częstochowskie Archiwum swoją działalność w sieci rozpoczęło w 1951 r. Stąd dziś możemy obchodzić tak piękną rocznicę – mówił dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

Prelegentami były osoby związane z Archiwum Częstochowskim, a tematy ich wystąpień dotyczyły wpływu działań instytucji na lokalną społeczność. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło osób, które swoja pracą przyczyniły się do rozwoju Archiwum i od lat wspierały jego inicjatywy. Z racji pandemii całość konferencji była też transmitowana na żywo w serwisach społecznościowych.

– Już kilka lat temu postanowiliśmy, że takie okrągłe jubileusze powinny być czymś wzbogacone, a wybór padł właśnie na konferencje naukowe. To ważne, że cieszą się one tak dużym zainteresowaniem. Kiedyś archiwa były kojarzone tylko jako instytucje obsługujące pracowników naukowych. Teraz na szczęście się to zmienia i coraz więcej mieszkańców zaczyna korzystać z naszych usług. Warto zauważyć, że dzięki organizowanym wystawom, konferencjom czy dniom otwartym nasze Archiwum coraz bardziej angażuje się też w lokalną kulturę – mówiła Elżbieta Surma-Jończyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Częstochowie.

Konferencji naukowej towarzyszyła wystawa materiałów archiwalnych „Skarbnica przeszłości – 70 lat Archiwum Państwowego w Częstochowie”. Pokazywała ona praktykę pracy archiwum w spektrum wielu dziesięcioleci działalności instytucji. Oprócz wielu materiałów i dokumentów można było zobaczyć też ekspozycję biurek pracowników archiwum z różnych okresów.

Skip to content