Fot. facebook.com/Aeroklub Częstochowski

W tym roku mija 75 lat od utworzenia Aeroklubu Częstochowskiego. Jego początki sięgają 10 listopada 1945 roku, kiedy to w gabinecie ówczesnego prezydenta miasta Tadeusza Wolańskiego podjęto decyzję o powstaniu klubu. Największym przełomem, jaki dokonał się w jego historii były lata 80.

Wtedy lotnicy, tacy jak Janusz Darocha i Włodzimierz Skalik odnosili swoje pierwsze sukcesy, wchodząc do polskiej, europejskiej i światowej elity w lataniu precyzyjnym. Obecnie Włodzimierz Skalik jest prezesem Aeroklubu i zaznacza, że działalność organizacji od wiosny tego roku została mocno ograniczona. Zrezygnowano m.in. z imprez masowych oraz szkoleń bezpośrednich.

– Przeprowadziliśmy gruntowną analizę możliwości naszej działalności. Wyszliśmy obronną ręką, ponieważ szkolenia lotnicze w dużym stopniu przeniosło się do Internetu. Podjęliśmy procedury, które miałyby zapewnić możliwość funkcjonowania szkolenia praktycznego. Musieliśmy zrezygnować z niektórych zaplanowanych wydarzeń typu Pararudniki – tłumaczył Włodzimierz Skalik.

Nieodłącznym elementem Aeroklubu jest Częstochowski Klub Seniorów Lotnictwa, którego głównym zadaniem jest dbałość i pielęgnacja historii lotnictwa regionu częstochowskiego. To dzięki temu stowarzyszeniu możemy wspominać i czcić wielu wspaniałych i zasłużonych pilotów z Częstochowy i okolic.

– Oprócz prowadzenia stałej strony na Facebooku, gdzie systematycznie zamieszamy różne ciekawostki, przygotowujemy nowe wydawnictwo na temat historii Aeroklubu Częstochowskiego. Opracowaliśmy katalog grobów lotników ze wszystkich cmentarzy w Częstochowie i powiecie. Również dzięki nam powstał Skwer Lotników na starym lotnisku Kucelin z obeliskiem przypominającym fakt istnienia lotniska w tym miejscu. Również dzięki nam kilka częstochowskich ulic otrzymało imiona sławnych rodzimych lotników – mówił Roman Antonowicz prezes zarządu Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Uroczyste świętowanie jubileuszu według zapewnień Włodzimierza Skalika nie zostanie odwołane, a jedynie przełożone w czasie na okres bardziej sprzyjający masowym imprezom. Teraz jednak będzie miało charakter jedynie symboliczny.

Obecnie Aeroklub Częstochowski zrzesza pięć sekcji: tj. paralotniową, samolotową, szybowcową, śmigłowcową, oraz modelarską, w których łączna liczba członków przekracza 500.

BNO

Skip to content