Mszą św. w Kościele Rektorackim upamiętniono 78 rocznicę utworzenia Armii Krajowej. W piątkowej uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Częstochowy, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz uczniowie Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych.

Utworzona 27 września 1939 roku Służba Zwycięstwu Polski w 1940 roku została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a 14 lutego 1942 roku, na rozkaz gen. Władysława Sikorskiego, w Armię Krajową. Jak mówi Teresa Michałowska, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Częstochowie, decyzja o jej utworzeniu była konieczna do scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie.

– Jest takim reprezentantem wszystkich środowisk, które walczyły w czasie II Wojny Światowej o wolność i niepodległość Polski. Poza tym była siłą zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego, ewenementu w skali Europy.

W uroczystościach upamiętniających jej powstanie uczestniczyła także młodzież. Jak mówi Darek, absolwent Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych, w takim wydarzeniu należy brać udział co roku.

– Armia Krajowa walczyła z okupantem, pokazywała walkę i wzmacniała duch narodu.

Szacuje się, że w szeregach Armii Krajowej służyło około 330 tysięcy żołnierzy. Utworzona 78 lat temu Armia uważana jest za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie. Po Mszy św. w Kościele Rektorackim, uczestnicy obchodów udali się na ul. 7 Kamienic, gdzie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Armię Krajową oraz gen. Leopolda Okulickiego, jej ostatniego dowódcy.

ABK

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content