79. rocznica śmierci marszałka Piłsudskiego

DSCF6035

Mszą św. w kościele św. Jakuba rozpoczęły się uroczystości upamiętnienia Józefa Piłsudskiego. Przyszły marszałek Polski urodził się na Wileńszczyźnie w rodzinie szlacheckiej, ale życie zawodowe poświęcił najpierw działalności w Polskiej Partii Socjalistycznej, potem natomiast organizacji grup strzeleckich, które przerodziły się w Legiony Polskie. W 1920 r. dowodzone przez Piłsudskiego Wojsko Polskie odrzuciło bolszewickich najeźdźców spod Warszawy.

Uroczystości na Placu Biegańskiego przebiegały w towarzystwie m.in. reprezentantów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz pocztów uczniowskich.

W południe w Ratuszu wykład na temat Marszałka poprowadził prof. Tomasz Nałęcz. Nie tylko blaski, ale również cienie padają na postać Piłsudskiego – zamierzał udowodnić, ale trwające przeszło kwadrans przemówienie stawiało nieżyjącego przywódcę Polski w bardzo pozytywnym świetle.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content