Ślubowanie XXIII turnusu Studium Dziennego Aspirantów Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie rozpoczęło się 11 października Mszą św. na Jasnej Górze.

94 kadetów przybyło do sanktuarium wraz z rodzinami oraz przełożonymi. Mszy św. o godz. 10.00 w jasnogórskiej bazylice przewodniczył bp Andrzej Przybylski. W homilii mówił o istocie ślubowania:

– Ślubowanie, to jest jakaś decyzja na wzajemną relację, na wzajemną troskę i kiedy ślubujemy Bogu, ślubujemy Maryi, to jest takie przymierze dwustronne. Przychodzimy i mówimy: Boże opiekuj się nami, Matko Najświętsza módl się za nami w chwilach, które mogą być w naszym życiu i w naszej służbie bardzo trudne, ale na to wszystko, jak przy ślubowaniu, Bóg i Jego Matka chcą nam powiedzieć: będę się tobą opiekować i nigdy cię nie opuszczę, ale proszę cię, ty nie opuść Mnie, ty nie zapomnij o Mnie. Ja Bóg będę się tobą opiekować podczas całego twojego życia i podczas całej służby, ale proszę cię o wzajemność, ty nie zapomnij o Mnie, o swoim Bogu, ty nie zapomnij o Moich przykazaniach, nie zapomnij o spotkaniach ze Mną. Ślubowanie, to jest jakieś przymierze dwóch stron

Po Mszy św. oficjalna uroczystość została przeniesiona na plac Biegańskiego, gdzie zgromadzili się młodzi kadeci oraz pozostali goście, tacy jak przedstawiciele kierownictwa Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, władz wojewódzkich i powiatowych. Mówił Dariusz Andruszkiewicz, rzecznik prasowy Centralnej Szkoły Państwowej:

– To, co dzisiaj dzieje się na placu Biegańskiego jest połączone z uroczystością 25-lecia istnienia naszej szkoły w Częstochowie. Jesteśmy z tego dumni i mamy nadzieję, że następne lata przyniosą jeszcze większy rozwój naszej szkoły.

Rzecznik przybliżył również jakie nowe wyzwania czekają absolwentów:

– To wyjątkowy dzień dla tych 94 młodych ludzi, bo kiedy złożą uroczyście ślubowanie, zwiększają szeregi Państwowej Straży Pożarnej. Będę już wyjeżdżali z doświadczonymi strażakami do prawdziwych akcji ratowniczych.

Po ślubowaniu ks. Jan Krynicki, krajowy kapelan strażaków udzielił kadetom błogosławieństwa. Podczas uroczystości przekazano również klucze do nowego wozu strażackiego dla Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

źródło: AK / BPJG

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content