I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie obchodziło 14 czerwca 95. rocznicę sprowadzenia prochów poety do Polski. Juliusz Słowacki jest patronem liceum od 1920 roku.

Młodzież z nauczycielami przemaszerowali pod pomnik marszałka Piłsudskiego na Plac Biegańskiego, gdzie złożyli kwiaty. Jak ważne dla szkoły są te obchody mówi dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego, Małgorzata Kaim:

– To wtedy była największa ceremonia w okresie II Rzeczypospolitej. Największa być może nawet jak niektórzy mówią historycy i w historii Polski. Do sprowadzenia prochów Słowackiego przyczynił się Józef Piłsudski. Piłsudski jeden z najwierniejszych czytelników Słowackiego, który znał bardzo dobrze jego twórczość, ulubiona książka „Bieniowski”. I też jakby cytaty ze Słowackiego często znajdowały się w jego przemówieniach. Także to jest dla nas postać bardzo ważna. Dziś trudno sobie wyobrazić żeby czyjkolwiek pogrzeb zgromadził takie tłumy jakie zgromadził powtórny pogrzeb Słowackiego. Dla nas jest to ważne też z takiego powodu, że buduje i umacnia tą tożsamość naszą społeczności Liceum Słowackiego. Jest to też wyraz umiłowania twórczości Słowackiego, no i też wyraz patriotyzmu, że prawda kultywujemy tradycje przenosimy ją w przyszłość i pokazujemy uczniom jak ona jest ważna.

Nie zabrakło na obchodach również pasjonatów historii. Jednym z nich był Prezes Częstochowskiego Oddziału Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Tomasz Szczygłowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 w Częstochowie:

– I stąd moja obecność tutaj, dzisiaj rocznica sprowadzenia prochów Słowackiego do Polski, ale przez Częstochowę przejeżdżały prochy. A Piłsudski sam miał wiele zasług w tym temacie więc stąd moja obecność tutaj. Bardzo podniosła chwila dobrze, że możemy świętować tego typu uroczystości, rocznice. A tym bardziej w takim miejscu, w miejscu gdzie Liceum Słowackiego jest takim miejscem szczególnym.

Idea sprowadzenia prochów poety do kraju zrodziła się w pierwszych latach XX wieku. Postanowiono przenieść je do Krakowa i złożyć w podziemiach katedry wawelskiej w setną rocznicę urodzin wieszcza, przypadającą w 1909 roku. 28 czerwca na dziedzińcu zamku na Wawelu odbyła się uroczysta ceremonia pogrzebowa. Na jej zakończenie Józef Piłsudski wypowiedział wielokrotnie cytowane słowa: „W imieniu Rządu Rzeczypospolitej polecam Panom odnieść trumnę Juliusza Słowackiego do krypty królewskiej, bo królom był równy”.

KKO

Galeria: 95. rocznica sprowadzenia prochów Juliusza Słowackiego do Polski/ fot. Radio Fiat

Skip to content