Gościem specjalnym 96. spotkania “Z Janem Pawłem II ku przyszłości” był Henryk Kuś – fotograf, doktor nauk humanistycznych i autor zdjęć do “Elementarza etycznego” Karola Wojtyły. Po spotkaniu w Muzeum Monet i Medali wystąpiła grupa “Meu Fado”, grająca klasyczne portugalskie fado, połączone z jazzem, tango i flamenco.

Cykl “Z Janem Pawłem II ku przyszłości” rozpoczęto w marcu 2012 roku i każdego osiemnastego dnia miesiąca w Muzeum Monet i Medali organizowane są Dni Papieskie. To spotkania z ludźmi, którzy opowiadają o Janie Pawle II i jego naukach. Wspominają jego twórczość, pielgrzymki oraz święte życie. Na spotkania zapraszani są duchowni oraz prelegenci świeccy, a jednym z nich był doktor Henryk Kuś. Jak mówi – papieża Polaka widział tylko kilka razy w życiu, ale każde spotkanie było wyjątkowe, a z nauk Świętego czerpie całe życie. Na przedmiot swojej fotograficznej pracy wybrał “Elementarz etyczny” Karola Wojtyły, aby poprzez zdjęcia pokazać część życia przyszłego papieża i jego drogę z Wadowic do Lublina.

– Ten tekst jest niezbyt obszerny i w miarę łatwy. Wojtyła pisał językiem specyficznym dla intelektualistów, erudytów. To nie dziwne, ponieważ był zawodowym filozofem. To jest tekst poręczny, zrozumiały. Zastanawiałem się, co formowało Wojtyłę jako człowieka – oczywiście otoczenie to, gdzie się urodził, gdzie przebywał i z kim rozmawiał. Zależało mi na tym, aby w tym Elementarzu odtworzyć na zdjęciach drogę Wojtyły od Wadowic do Lublina, która najczęściej, ku mojemu zdziwieniu, kończy się w okolicach Krakowa, a przecież przyjeżdżał do Lublina prawie ćwierć wieku.

Po raz pierwszy, w wersji z fotografiami Henryka Kusia, “Elementarz etyczny” wydano w 2008 roku. Drugą wersję, bardziej dopracowaną, rok temu. Wykład Henryka Kusia dotyczył treści książki. Fotograf opowiadał także o miejscach, w których przebywał Karol Wojtyła – uwiecznionych w publikacji. Po wykładzie na scenie wystąpiła grupa “Meu Fado”, która zagrała utwory z gatunku fado.

– Muzyka narodowa Portugalii, która powstała bardzo dawno. Fado miesza się z wpływami arabskimi, mauretańskimi – tak jak ma to miejsce w Portugalii. Fado śpiewam tylko w języku portugalskim, bo tylko wtedy jest prawdziwe. W warstwie tekstu opowiada o miłości, smutku, radości, wszelkich uczuciach, jakie są w nas – ludziach.

Spotkania w ramach cyklu “Z Janem Pawłem II ku przyszłości” będą kontynuowane do maja, czyli setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

ABK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content